Kambodża/ Rozpoczął się proces Brata Numer Dwa
- Krzysztof Ebelt
Przed trybunałem ds. zbrodni przeciwko ludzkości w Kambodży rozpoczął się w poniedziałek (04.02) proces Nuon Chea – prawej ręki Pol Pota i głównego ideologa reżimu Czerwonych Khmerów. Jest on oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.
Nuon Chea jest odpowiedzialny za najbardziej radykalne decyzje w ramach polityki "Roku Zero". Ma 82 lata, jest najstarszym z pięciu aresztowanych przywódców Czerwonych Khmerów, którym przedstawiono zarzut ludobójstwa.
{mosimage}Obok niego na ławie oskarżonych zasiądą jeszcze Khieu Samphan – bliski współpracownik Pol Pota, minister spraw zagranicznych reżimu Ieng Sary i jego żona Ieng Trith oraz Kang Kek Ieu „Duch” – komendant więzienia Tuol Sleng, głównej katowni Khmerów. Wszyscy od lat 60 należeli do ścisłego przywództwa partii.
Trybunał miał w poniedziałek rozpatrzyć możliwości wpłacenia przez Chea kaucji. Został on aresztowany we wrześniu 2007 roku w swoim domu znajdującym się w dżungli przy granicy z Tajlandią i przetransportowany helikopterem do aresztu w Phnom Penh, gdzie przebywa od tamtej pory. Na pierwszym posiedzeniu sądu były przywódca reżimu poprosił o odroczenie rozprawy z powodów formalnych – jego zagraniczny adwokat nie został prawnie zarejestrowany w Radzie Adwokackiej.
„Jeśli miałbym tylko kambodżańskiego adwokata nie spełniałoby to standardów międzynarodowych. Uważam, że jeśli to posiedzenie będzie trwało nadal, to będzie to wobec mnie nieuczciwe” – argumentował spokojnie w obecności prawie 500 osób zgromadzonych na sali obrad.
Sąd przychylił się do jego prośby. Jednocześnie nie ustanowił daty kolejnego posiedzenia, na którym rozpatrzono by wniosek Chea o zwolnienie za kaucją z powodu braku dowodów. Takie rozwiązania jest mało prawdopodobne.
Trybunał dla zbadania zbrodni przeciwko ludzkości w Kambodży rozpoczął swoją działalność w lipcu 2006 roku. W jego skład wchodzi trzech miejscowych i dwóch zagranicznych sędziów. Trybunał działa pod egidą ONZ i dysponuje 56 mln dol. budżetu.
„Pola śmierci” w Kambodży w ciągu 5 lat panowania reżimu Czerwonych Khmerów (1974-1979) pochłonęły 2 mln ofiar – prawie 1/3 ówczesnych mieszkańców kraju.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, cnn.com, reuters.com