Liderzy państw azjatyckich skrytykowali Obamę za protekcjonizm
Liderzy państw azjatyckich na szczycie APEC (Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) skrytykowali działania przeciwko wolnemu handlu i poparli wysiłki Chin na rzecz zwalczania protekcjonizmu.
21 państw członkowskich APEC odpowiada za 54 procent światowej gospodarki. Liderzy państw APEC wezwali w swoim oświadczeniu do „wstrzymania się od wznoszenia nowych barier” dla handlu i inwestycji. Ani słowem nie wspomnieli za to o zaniżonym kursie juana, który stawia w uprzywilejowanej sytuacji chińskich producentów.
Obama chce wykorzystać swoją wizytę w Azji by zainicjować zmiany w gospodarczych relacjach USA z państwami azjatyckimi. USA są obecnie największym dłużnikiem państw azjatyckich oraz jednocześnie największym importerem ich produkcji. Obama chciałby wprowadzić w te zależności więcej równowagi. Amerykański prezydent jasno przedstawił wizje przyszłości dzień wcześniej w Tokio, gdy podkreślił, że „Amerykanie będą więcej oszczędzać i mniej wydawać.” Barack Obama ma również nadzieję, że ta recepta, wraz z środkami chroniącymi amerykański rynek, pomoże zmniejszyć bezrobocie w USA sięgające obecnie 10,2 procent.
Chiński prezydent Hu Jintao podkreślił w swoim wystąpieniu, że Chiny nie przewidywały, że tak wiele barier dla wolnego handlu zostanie wzniesionych w tym roku. Uwagi te musiały gorzko zabrzmieć wobec wprowadzonych niedawno w USA nowych ceł na chińskie opony oraz rurki stalowe. Co więcej amerykańska izba handlowa uznała na początku listopada, że chiński papier połyskliwy oraz fosforany stanowią zagrożenie dla rodzimego przemysłu.
Liderzy państw APEC nie przejawiali zdecydowania w naciskach an zakończenie kontroli kursu juana przez Chiny. Chińczycy utrzymują stały kurs dolara wobec juana od lipca 2008 roku na poziomie 6,83. Banki centralne innych państw azjatyckich skupują coraz większe ilości dolarów by nie dopuścić do umocnienia się ich walut względem dolara bowiem zagroziłby to konkurencyjności ich Eksportu wobec chińskiej konkurencji. Mimo to, w ostatnich sześciu miesiącach, indonezyjska rupia wzrosła o 11 procent względem juana, a południowokoreański won 9,2 procent.
APEC (Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) zrzesza 21 państw odpowiadających za 54 procent globalnego PKB oraz 44 procent światowego handlu. Do APEC należą między innymi trzy największe gospodarki świata (USA, Chiny, Japonia) oraz Rosja. Liderzy APEC spotykają się od 1989 roku.
Na podstawie: bloomberg.com, reuters.com