Nepal/ Nie będzie bojkotu wyborów
Władzom Nepalu udało się osiągnąć w czwartek (28.02) porozumienie z grupami separatystów z południa kraju. Partie reprezentujące ludność indyjską wycofały się z zapowiadanego bojkotu kwietniowych wyborów
„Niech nie będzie żadnych różnić między Nepalczykami” – powiedział premier tymczasowego rządu Girija Prasad Koirala, po ogłoszeniu porozumienia z grupami etnicznymi z południa kraju. Pakt kończy trwający 16 dni strajk generalny, który sparaliżował południowy Nepal.
Władze tymczasowe zgodziły się na przyznanie regionowi południowemu, gdzie większość mieszkańców stanowi ludność Madheshi, specjalnej autonomii w ramach planowanego federacyjnego ustroju państwa. Jednocześnie w porozumieniu zaznacza się jednak, że o ostatecznym kształcie ustroju i podziale terytorialnym zadecyduje nowy parlament Nepalu.
Grupy etniczne zamieszkujące tereny przy granicy z Indiami twierdziły, że ich reprezentacja w nowym demokratycznym państwie jest niewystarczająca i nawoływały do bojkotu wyborów. Ludność ta nie miała do tej pory dostatecznej reprezentacji w armii, co budziło niepokój ich przywódców. Teraz na mocy porozumienia ma się to zmienić.
Wybory do pierwszego demokratycznie wybieranego parlamentu Nepalu były już kilka razu przekładane. Teraz tymczasowe władze są zdeterminowane, by dotrzymać terminu wyznaczonego na 10. kwietnia. W kraju wciąż przebywa misja pokojowa ONZ, która będzie monitorować sytuację aż do elekcji.
W kwietniu 2006 roku zakończyło się trwające 10 lat powstanie maoistów przeciw monarchii absolutnej. Maoiści byli przeciwni przyznaniu autonomii regionom południowym. Konflikt etniczny na terenach przygranicznych z Indiami zaostrzył się w kwietniu 2007 roku temu.
na podstawie: news.bbc.co.uk, thetimesofindia.com, hindustantimes.com