Pakistan: Zamach bombowy w meczecie. 170 rannych
- IAR
Do co najmniej 40 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar nocnego zamachu na meczet w Lahore w Pakistanie. Rannych zostało ponad 170 osób.
Do zamachu doszło w nocy w wypełnionym wiernymi meczecie. Dwaj zamachowcy samobójcy weszli na teren świątyni wyposażeni w kamizelki z materiałami wybuchowymi ważącymi około 20 kilogramów. Po detonacjach ładunków w meczecie wybuchł pożar.
Zaatakowana świątynia należy do sufickiej gałęzi islamu. Jej władze twierdzą, iż od jakiegoś czasu docierały do nich listy z pogróżkami. Jednocześnie przyznają, że przy wejściu na teren świątyni nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa. Podkreślają, że aktu tego nie mogli dokonać wyznawcy islamu, nawet jeżeli należą do innego nurtu tej religii.
Nurt suficki jest związany zarówno z tradycją szyicką, jak i sunnicką, której wyznawcy stanowią większość wśród pakistańskich wyznawców islamu. Jednocześnie przez ekstremistów islamskich uważany jest on za nurt zbyt liberalny. W Pakistanie co jakiś czas dochodzi do starć między wyznawcami gałęzi sunnickiej oraz szyickiej.
Pakistańscy talibowie zaprzeczyli, że mają związek z nocnym zamachem na suficki meczet w Lahore. W wyniku ataku przeprowadzonego przez dwóch zamachowców-samobójców zginęły co najmniej 43 osoby, a ponad 170 zostało rannych.
Talibowie z Północnego Waziristanu podkreślili w specjalnym oświadczeniu, że nigdy nie atakowali miejsc publicznych, a szczególnie meczetów i modlących się wiernych. Celem ich ataków były zawsze posterunki policji i wojska, a także instalacje wojskowe nigdy zaś ludność cywilna.
Jednocześnie, rzecznik talibów stwierdził, że odpowiedzialność za atak ponoszą zagraniczne służby wywiadowcze, które chcą destabilizować sytuację w Pakistanie i dyskredytować ruch talibów w oczach pakistańskiej opinii publicznej.
W Pakistanie sformułowanie "zagraniczne służby wywiadowcze" jest zwykle używane dla określenia działań służb krajów zachodnich lub Indii.
Nocny zamach w Lahore to kolejny w ostatnich tygodniach atak na świątynię w tym mieście. W maju dokonano zamachu w meczecie należącym do sekty Ahmadija, nie uznawanej w Pakistanie za muzułmańską. Zginęło wówczas ponad 80 osób.