Petrochina stała się najdroższą firmą świata
Rynkowa wartość Petrochina, chińskiego potentata paliwowego, przewyższyła wartość Exxon Mobil Corp czyniąc chińską spółkę najdroższym przedsiębiorstwem świata. Akcje spółki rosły w górę na skutek nadziei inwestorów związanych z planem stymulacyjnym chińskiego rządu oraz przejęciem Singapore Petroleum.
Cena akcji Petrochina wzrosła w poniedziałek o 3 procent, podnosząc wartość firmy ponad 336 miliardów dolarów. Exxon Mobile dotychczas najdroższa firma świata wart był 335,9 miliarda dolarów.
Zdaniem analityka Mirae Asset Securities Co. z Hong Kongu jeżeli dziś ktś myśli o kupnie akcji spółki petrochemicznej to na pewno chce mieć akcje dominującej firmy na chińskim rynku. „Popyt na paliwo w Chinach rośnie, podczas gdy w Ameryce Północnej i Europe spada” twierdzi analityk.
Akcje Petrochina wzrosły w tym roku 29 procent po tym jak wydatki rządowe przyczyniły się do zwiększenia konsumpcji paliw w Chinach. Indeks giełdy szanghajskiej wzrósł w tym roku o 43 procent napędzany optymizmem, że 586 miliardów dolarów wydatków rządowych oraz rekordowa akcja kredytowa banków zniweluje straty w eksporcie i napędzi gospodarkę. Dla porównania amerykański indeks Standards & Poor’s 500 spadł w tym samym czasie o 1,8 procent. Cena akcji Exxon Mobil zniżkowała w tym roku 14 procent.
Petrochina była już najdroższym przedsiębiorstwem świata, odkąd zadebiutowała w listopadzie 2007 roku stając się pierwszą firmą w historii wartą 1 bilion dolarów. Jednak od tego czasu cena akcji firmy spadła osiągając wartość rynkową 333 miliardów dolarów. Od marca 2008 roku Exxon Mobil powrócił na pierwsze miejsce w rankingu najdroższych spółek świata według wartości rynkowej.
Zwrot z kapitału Petrochina wynosi około 14 procent w porównaniu do 36 procent w Exxon Mobil. Amerykańska firma jest również większa pod względem sprzedaży i zysku. Sprzedaż Exxon Mobil w zeszył roku wyniosła 425 miliardów dolarów przy zysku 45,2 miliarda dolarów. Zysk Petrochina wyniósł 16,7 miliarda dolarów przy sprzedaży około 161 miliardów dolarów.
Obie firmy posiadają duże rezerwy ropy naftowej. W zeszłym roku Petrochina prześcignęła Exxon Mobil pod względem ilości zgromadzonych rezerw. Obecnie rezerwy Exxon Mobil sięgają ekwiwalentu 21,1 miliarda baryłek ropy, wystarczająco dużo by utrzymywać podaż przez prawie 15 lat.
Petrochina coraz aktywniej działa na rynkach zagranicznych. Rząd chiński udzielił pożyczek Rosji, Kazachstanowi, Brazylii i Wenezueli na kwotę 49 miliardów dolarów w zamian za dostawy ropy naftowej. Chiński rząd wykorzystuje niskie ceny surowców do zamiany sięgających 2 bilionów dolarów rezerw walutowych na aktywa energetyczne.
Petrochina jest największym zagranicznym koncernem paliwowym wydobywającym ropę w Sudanie. W zeszłym miesiącu przejęła 50 procent w kazachskiej AO MangistauMunaiGas, a w poniedziałek poinformowała o podpisaniu umowy na zakup 45 procent akcji Singapore Petroleum.
Na podstawie: bloomberg.com, reuters.com