Sri Lanka/ Organizacje międzynarodowe potępiają łamanie praw człowieka
Przedstawiciele ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża potępili łamanie praw człowieka na Sri Lance. Specjalni przedstawiciele organizacji międzynarodowych złożyli w czwartek (21.02) wizytę na pogrążonej w walkach wyspie. Według danych przedstawionych w czwartek (21.02) przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż od początku 2008 roku w konflikcie na Sri Lance zginęło 180 cywilów, a 250 zostało rannych. Eskalacja konfliktu po wygaśnięciu zawieszenia broni w styczniu 2008 roku była głównym tematem rozmów przedstawiciela ONZ z władzami wyspy. „Celem wizyty jest przede wszystkim omówienie współpracy między misją ONZ na Sri Lance a władzami kraju. Chcemy, żeby działalność ONZ była bardziej skuteczna.” – powiedziała Angela Kane, asystent sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych.
Tego samego dnia międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch zaapelowała do ONZ o nałożenie sankcji na Tamilskie Tygrysy za rekrutacje dzieci-żołnierzy. Wezwała także do potępienia władz lankijskich za bagatelizowanie problemu łamania praw dziecka. Według UNICEFu w szeregach Tygrysów walczy około 200 dzieci. Human Rights Watch twierdzi, że ta liczba ciągle rośnie.
Tymczasem walki za wyspie trwają. W środę (20.02) w kolejnym ataku armii na rebeliantów zginęło 97 Tygrysów, a wielu zostało rannych. Wśród ofiar było też trzech żołnierzy. Minister obrony przyznał, że armii nie udało się przejąć kontroli nad opanowanym przez rebeliantów terytorium Parappakandal na północy kraju.
Wojna domowa wybuchła na Sri Lance w 1983 roku. Od tamtej pory w starciach między tamilskimi separatystami a władzami wyspy zginęło 70 tysięcy ludzi.
Na podstawie: thehindu.com, news.bbc.co.uk