Zakończył się dwunasty szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy
W stolicy Chin, Pekinie, w dniach 6 -7 czerwca spotkali się przywódcy państw, tworzących tę strukturę. Pojawili się też goście z krajów nie będących jej członkami.
Efektem zjazdu było przyjęcie „Deklaracji o Budowie w Regionie Trwałego Pokoju i Wspólnego Dobrobytu” oraz ”Strategicznego Planu Średniookresowego Rozwoju Szanghajskiej Organizacji Współpracy”.
Podpisano też dokumenty umożliwiające bliższą kooperację m.in. w obszarach bezpieczeństwa, handlu, inwestycji, finansów, transportu, energii, telekomunikacji, rolnictwa, kultury i edukacji.
Ponadto członkowie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW) tj. Chiny, Rosja, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan postanowili, iż poprawią swoje zdolności wczesnego ostrzegania i możliwości radzenia sobie z sytuacjami nadzwyczajnymi, by lepiej spełniać rolę gwaranta regionalnego bezpieczeństwa oraz by walczyć z terroryzmem, separatyzmem oraz ekstremizmem.
Przyszłość SOW zarysował chiński prezydent Hu Jintao w jednym z wywiadów. ”Nadal sami będziemy zajmować się sprawami regionalnymi, broniąc się przed wstrząsami wynikającymi z niepokojów poza regionem i zamierzamy odgrywać większą rolę w pokojowej odbudowie Afganistanu”- powiedział chiński przywódca. ”Umocnimy komunikację, koordynację i współpracę w zajmowaniu się głównymi międzynarodowymi i regionalnymi sprawami.” – dodał również.
Z kolei rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych odrzucił spekulacje, iż SOW ewoluuje w stronę bloku militarno – politycznego w stylu NATO. Jego zdaniem status organizacji określa ją jako pozbawioną charakteru sojuszniczego i konfrontacyjnego, wskazuje też, że nie wymierzono jej w jakikolwiek trzeci kraj.
Podczas szczytu zajęto się też bieżącą sytuacją na świecie. Przyjęto, iż żadne obce mocarstwo nie ma prawa ingerować w wojny domowe, toczące się w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Poparto ponadto wysiłki Rady Bezpieczeństwa ONZ, zmierzające do zakończenia konfliktu w Syrii. Stwierdzono, iż jedynym sposobem na zakończenie waśni w tym kraju jest złożenie broni przez zantagonizowane strony i rozpoczęcie przez nie dialogu. W kwestii Iranu uznano, iż próba rozwiązania problemów związanych z tym krajem przy pomocy siły może przynieść nieprzewidywalne konsekwencje dla całego regionu. Pochwalono także działania międzynarodowych mediatorów, zmierzające do przerwania impasu wokół Iranu przez dyplomację,
Spotkanie przyniosło także przyjęcie do SOW Afganistanu, jako obserwatora. Dołączył on w ten sposób do Mongolii, Iranu, Indii i Pakistanu, posiadających już ten status. O Turcję natomiast powiększyła się natomiast liczba partnerów organizacji, którymi były do tej pory Sri Lanka i Białoruś.
SOW została utworzona 15.06.2001 roku. Jej obszar obejmuje około 3/5 Eurazji i zamieszkuje go blisko 1,5 miliarda ludzi
Kolejny szczyt jest organizacji odbędzie się w 2013 roku w Kirgistanie.
Na podsawie: irna.ir, sina.com, xinhuanet.com, nytimes.com, peopledaily.com.cn, shanghaidaily.com