17 marzec 2015
Wciąż trwają negocjacje w sprawie dostarczenia przez Francję okrętów desantowych typu Mistral Rosjanom. Dyrektor generalny Rosoboroneksportu, czyli państwowej Agencji ds. Obrotu Bronią, Anatolij Isajkin zapewnił we wtorek (17.03.2015), że ramy czasowe umowy wciąż pozwalają na poszukiwanie kompromisu, a ostateczne decyzje zapadną do maja bieżącego roku.

Okręt desantowy typu Mistral. Źródło: wikimedia.org
Isajkin zapowiedział także, że w przypadku niedostarczenia okrętów, strona francuska zobowiązała się do zwrotu pieniędzy Rosji. “Pieniądze wydane przez Federację Rosyjską na zakup tych okrętów zostaną zwrócone w całości, a nawet z procentem, choć ten procent będzie niewielki. Wszystko to zostało zapisane w kontrakcie”, — powiedział w rozmowie z dziennikarzem RIA Novosti Isajkin.
Isajkin uważa, że największą stratę w całej sytuacji poniesie Francja, która opóźniając dostawę okrętów, naraża się na utratę dobrego wizerunku. Kontrakt na dostawę dwóch okrętów desantowych typu Mistral Rosjanom został podpisany przez francuski koncern DCNS, stocznię STX i Rosoboroneksport w 2011 roku. Francuzi zobowiązali się dostarczyć pierwszy z okrętów w listopadzie 2014 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie, nie doszło do przekazania okrętu “Władywostok” przez stronę francuską. Jeszcze w grudniu 2014 roku Manuel Valls twierdził, że jest za wcześnie, by mówić o zerwaniu umowy.
Rosjanie oczekują przekazania okrętów lub zwrotu pieniędzy.
Na podstawie: ria.ru, tvrain.ru