Jordania apeluje o ochronę miejsc świętych przed Izraelem
-
IAR
Jordania wezwała wspólnotę międzynarodową do podjęcia działań mających na celu ochronę świętych miejsc przed zajęciem ich przez Izrael. Król Abdullah zareagował w ten sposób na wczorajsze zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie oraz przyjęcie przez Izrael listy dziedzictwa narodowego. Władca spotkał się w Ammanie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.
Król Abdullah izraelskie działania nazwał "prowokacją", która uniemożliwi osiągnięcie porozumienia pokojowego w regionie. Zapewnił też, że Amman robi wszysko, aby ochronić Wzgórze Świątynne. Skrytykował izraelską listę dziedzictwa narodowego.

Wczoraj na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie doszło do zamieszek. Izrael utrzymuje, że Palestyńczycy obrzucili kamieniami turystów. Media twierdzą z kolei, że tymi turystami byli ekstermiści żydowscy, którzy usiłowali wejść na należące do muzułmanów Wzgórze.
Podczas starć kilkanaście osób zostało rannych. Na Starym Mieście rozlokowano punkty kontrolne.


Świat
Brak nowego otwarcia. Wizyta Bidena na Bliskim Wschodzie.
Turcja: Nieudana próba zamachu stanu