Irak - przemysł naftowy
Zasoby
Irak dysponuje trzecimi na świecie, po Arabii Saudyjskiej i Iranie, potwierdzonymi rezerwami ropy naftowej. Dziś rezerwy irackiej ropy szacuje się na 115 miliardów baryłek, co stanowi 9,1 proc. wszystkich potwierdzonych rezerw tego surowca na świecie.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat szacunkowa ilość irackiej ropy wzrosła o 15 procent ze 100 miliardów baryłek w 1988 roku. W tym samym czasie całkowite rozpoznane światowy ropy wzrosły o ponad 25 procent.
Prawdziwe irackie złoża ropy naftowej mogą być jeszcze większe, gdyż głębokie złoża na zachodniej pustyni nie zostały w pełni rozpoznane.
Pierwsze próby wykorzystania irackich złóż ropy naftowej miały miejsce w 1912 roku wraz z utworzeniem Turkish Petroleum Company, której udziałowcami były Shell i BP.
Po pierwszej wojnie światowej spółka przyjęła nazwę Iraq Petroleum Company (IPC), a wśród udziałowców znalazły się Shell, BP, CFP, Exxon i Mobil, które razem posiadały 95 procent udziałów. W 1972 roku rząd iracki znacjonalizował spółkę.
Położone w Kurdystanie złoża Kirkuk, szacowane na 16 miliardów baryłek, zostały odkryte w 1927 roku. Od tamtego czasu odkryto w Iraku ponad pięćdziesiąt dalszych pół naftowych, z czego ponad połowa określana jest jako duże.
Wydobycie
Przy tak potężnych rezerwach Irak pozostaje jednak średniakiem pod względem wydobycia ropy. W 2008 roku wydobycie czarnego złota w Iraku wyniosło 2,42 miliona baryłek ropy dziennie. Dało to Irakowi 12 miejsce na świecie pod względem wielkości wydobycia, minimalnie za Norwegią (2,45 miliona baryłek dziennie), a przed Nigerią (2,17 miliona baryłek dziennie).
Warto przy tym nadmienić, że wielkość wydobycia w Iraku należy w ostatnich latach do najszybciej rosnących. Po spadku wydobycia w czasie wojny w 2003 roku o 40 procent do 1344 milionów baryłek dziennie następuje jego stałe zwiększanie. W 2008 roku wydobycie wzrosło o 13 procent i był to największy przyrost wśród producentów ropy.
Udział Iraku w światowym wydobyciu wynosi obecnie 3 procent. Mając na uwadze ogromne zasoby (9 procent) należy przyjąć, że Irak posiada jeszcze duży potencjał wzrostu swojego udziału w wydobyciu ropy naftowej.
Wydobycie ropy w Iraku sięgało nawet 3,5 miliona baryłek dziennie w szczytowym okresie pod koniec lat siedemdziesiątych. Późniejsze wojny z Iranem oraz inwazja na Kuwejt drastycznie obniżyły poziom wydobycia. Tuż po amerykańskiej inwazji w ramach operacji „Pustynna Burza” Irak produkował zaledwie 200 tysięcy baryłek dziennie.
Terminale naftowe znajdują się w potach Mina al Bakr, Khawr al Amayah, i Al Faw. Iracka ropa może być również transportowana ropociągami do Turcji i Syrii.
Dane dotyczące wydobycia mogą być obarczone błędem zawiązanym z przemytem paliwa do Turcji, Syrii, Jordanii i Iranu.
Produkcja paliw
Jak na państwo tak bogate w ropę naftową Irak jest prawdziwym karłem pod względem zdolności produkcyjnyc rafinerii. W 2008 roku zdolności produkcyjne Iraku wyniosły 681 tysięcy baryłek dziennie, co stanowiło zaledwie 0,8 procenta zdolności produkcyjnych na świecie. Dla porównania zdolności produkcyjne polskich rafinerii wynoszą około 440 tysięcy baryłek dziennie. Iracka produkcja nieznacznie wzrosła w stosunku do zeszłego roku o 1 procent. Nie zmienia to faktu, że Irak, pod względem produkcji paliw plasuje się na około 26 pozycji, za Australią (734 tysiące baryłek), a przed Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (673 tysiące baryłek)
Na podstawie: BP Statistical Energy Survey, MBendi Information