Kuwejt - przemysł naftowy
Zasoby
Kuwejt dysponuje czwartymi na świecie, po Arabii Saudyjskiej, Iranie i Iraku, potwierdzonymi rezerwami ropy naftowej i jest trzecim największym producentem ropy zrzeszonym w OPEC. Dziś rezerwy kuwejckiej ropy szacuje się na 101,5 miliardów baryłek, co stanowi 8,1 proc. wszystkich potwierdzonych rezerw tego surowca na świecie.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat szacunkowa ilość kuwejckiej ropy wzrosła o 7 procent ze 94,5 miliardów baryłek w 1988 roku. W tym samym czasie całkowite rozpoznane światowy ropy wzrosły o ponad 25 procent.
Większość kuwejckich złóż znajduje się na polach Burgan, szacowanych na 70 miliardów baryłek, drugich co do wielkości na świecie po saudyjskich polach naftowych Ghawar.
Kuwejckie złoża eksploatowane są od 1938 roku.
Wydobycie
W 2008 roku wydobycie w Kuwejcie wyniosło 2,78 miliona baryłek ropy dziennie. Plasuje to Kuwejt na 9 miejscu na świecie pod względem wielkości wydobycia, za Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (2,98 miliona baryłek dziennie), a przed Wenezuelą (2,56 miliona baryłek dziennie).
Wielkość wydobycia w Kuwejcie stabilnie rośnie na przestrzeni ostatnich 10 lat. W porównaniu z 1998 rokiem wydobycie w Kuwejcie wzrosło do 2008 roku o 25 procent. W stosunku do 2007 roku wzrost wniósł 5,3 procent. W tym samym czasie światowe wydobycie wzrosło o 0,4 procenta.
Udział Kuwejtu w światowym wydobyciu wynosi obecnie 3,5 procent.
W szczytowym momencie w 1972 roku wydobycie ropy w Kuwejcie sięgało nawet 3,33 miliona baryłek dziennie. Kuwejt snuje ambitne plany zwiększenia wydobycia do poziomu 4 miliony baryłek dziennie do końca 2010 roku i 5 milionów baryłek dziennie do 2020 roku. Plan, znany jako „Projekt Kuwejt” dopuszcza również możliwość dokonania inwestycji w wydobycie przedsiębiorstwom zagranicznym, ale tylko na podstawie umów, które nie przewidują udziału w wydobyciu, koncesji lub „rezerwowania” złóż przez przedsiębiorstwa zagraniczne. Kuwejcka konstytucja zabrania, z pewnymi wyjątkami, inwestycji przedsiębiorstw zagranicznych w krajowe surowce naturalne.
Produkcja paliw
Kuwejt produkuje 931 tysięcy baryłek paliw dziennie, co stanowi 1,1 procent światowej produkcji paliw. Jest to bardzo mało w stosunku do posiadanych rezerw oraz wielkości wydobycia. Zdolności produkcyjne Kuwejtu w zasadzie nie zmieniły się od 10 lat. Dla porównania zdolności produkcyjne polskich rafinerii wynoszą około 440 tysięcy baryłek dziennie. Kuwejt, pod względem produkcji paliw plasuje się na 23 pozycji, za Indonezją (1157 baryłek dziennie), a przed Belgią (745 tysiące baryłek)
Na podstawie: BP Statistical Energy Survey, MBendi Information