Chorwacja-UE/ Zagrzeb pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską
Chorwacja otrzymała we wtorek (06.11) pozytywną ocenę Komisji Europejskiej za spełnienie kryteriów politycznych na drodze integracji europejskiej - osiągnięcia standardów demokratycznego państwa prawa, wzrost gospodarczy i stabilność makroekonomiczną.
W swoim corocznym sprawozdaniu dotyczącym postępów krajów, które podpisały Układ o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z UE, Komisja Europejska doceniła znaczny postęp, jaki Chorwacja osiągnęła w implementacji standardów europejskich.
Według Vincente Degerta, szefa delegacji Komisji Europejskiej, która we wtorek (6.11) odwiedziła Zagrzeb, Chorwaci dokonali znacznego postępu w wypełnianiu większości tzw. kryterów kopenhaskich. Są to warunki polityczne i gospodarcze, które muszą spełniać wszystkie państwa kandydujące do UE.
Komisja Europejska dobrze oceniła chorwackie uregulowania dotyczące praw mniejszości narodowych, choć zwróciła również uwagę, że władze powinny podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony mniejszości serbskiej oraz tych grup ludności, które są potencjalnym obiektem gróźb etnicznych, dyskryminacji oraz przemocy. Bruksela doceniła aktywną rolę, jaką odgrywa chorwacka dyplomacja w polityce regionalnej oraz ratyfikowanie przez krajowy parlament Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA). Chorwacja kontynuowała też, według opinii KE, pełną współpracę z Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii. W raporcie, przedstawiciele Komisji stwierdzili, że Chorwacja osiągnęła całkowity pluralizm i wolność w mediach. Zwrócono jednak uwagę, że wciąż zdarzają się tam pojedyncze przypadki politycznych nacisków w poszczególnych mediach.
Bardzo dobrą ocenę KE uzyskała chorwacka gospodarka. Według raportu, kraj jest dobrze funkcjonującą gospodarką rynkową, z ustabilizowaną makroekonomią oraz szybkim wzrostem gospodarczym. Bruksela pochwaliła niski poziom inflacji oraz widoczny postęp w reformowaniu finansów publicznych.
Komisja dostrzegła także dziedziny, w których Zagrzeb nie osiągnął jeszcze w pełni zadowalających rezultatów. Są nimi przede wszystkim reforma nieefektywnie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości oraz administracji oraz walka z korupcją. Analitycy KE przypomnieli, iż do tej pory Chorwaci nie przeprowadzili żadnego postępowania wobec podejrzanych o korupcję, a znajdujących się na wysokich stanowiskach w administracji i biznesie. Poprawy wymagają także działania władz centralnych i lokalnych na rzecz powrotu uchodźców z czasów wojen towarzyszących rozpadowi Jugosławii w latach 90. Komisja ma głównie na myśli chorwackich Serbów i Bośniaków, którzy w wyniku wojny byli zmuszeni opuścić tereny dzisiejszej Chorwacji.
Równolegle z rocznym sprawozdaniem, Bruksela opublikowała zarys tzw. Partnerstwa Akcesyjnego dla Chorwacji. W dokumencie przedstawiono priorytety, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę w procesie przystępowania Chorwacji do UE. Partnerstwo Akcesyjne precyzuje również, że przy utrzymaniu obecnego tempa rozwoju, Zagrzeb może liczyć na członkostwo w UE w przedziale 3 - 4 lat. Dokument ma na razie charakter półoficjalny i musi zostać potwierdzony przez Radę Unii Europejskiej. Obok mankamentów Chorwacji, które wymieniojno w rocznym sprawozdaniu, projekt Partnerstwa Akcesyjnego zwraca również uwagę na konieczność polepszenia efektywności wydatków publicznych, walki z kilkunastoprocentowym bezrobociem oraz rozwiązaniem problemów bilateralnych, a w szczególności sporów granicznych ze Słowenią.
Na podstawie: vjesnik.hr, jutarnji.hr, slobodnadalmacija.hr