Grenlandia bliżej niepodległości?
Skrajnie lewicowa partia Inuit Ataqatigiit (Wspólnota Ludzka - IA) opowiadająca się za niepodległością Grenlandii. odniosła zdecydowane zwycięstwo w przeprowadzonych we wtorek (02.06) wyborach parlamentarnych.
Dalsze miejsca zajęli socjalliberalni Demokraci (12,7 proc. głosów i 4 miejsca), konserwatywni liberałowie z Attasut (10,9 proc. i 3 miejsca) oraz Niezależni (3,4 proc. i jeden mandat).
W głosowaniu wzięło udział nieco ponad 28 tys. mieszkańców czyli 75 proc. uprawnionych do głosowania.
"Pewna epoka w grenlandzkiej polityce nagle się skończyła” - stwierdził po wyborach Kuupik Kleist, lider IA. „Grenlandia zasługuje na to” powiedział swoim sympatykom fetującym w stolicy kraju Nuuk
Duński premier Lars Løkke Rasmussen, gratulując Kleistowi wygranej, wyraził nadzieję na dobrą współpracę między Kopenhagą w wyspą.
Od 21.06 tego roku wchodzi w życie reforma administracyjna zmniejszająca zależność wyspy od duńskiej korony. W referendum z listopada 2008r. mieszkańcy Grenlandii zdecydowanie opowiedzieli się za niezależnością w kwestii sądownictwa i policji oraz nadaniem językowi grenlandzkiemu statusu oficjalnego języka na wyspie. Ponadto zwiększy się ich odpowiedzialność za zasoby naturalne na wyspie. Kopenhaga z kolei dalej będzie kontrolować politykę zagraniczną, monetarną oraz obronną.
Wybory zostały ogłoszone przez poprzedniego premiera Hansa Enoksena tuż po listopadowym referendum. Powiedział on, iż chce dać mieszkańcom wyspy możliwość zdecydowania kto wprowadzi ich w „nową erę”.
Według komentatorów, zwycięstwo IA, która od lat postuluje uzyskanie niepodległości, jest krokiem milowym do pełnego uniezależnienia się Grenlandii od Danii. Najbliższe miesiące pokażą jak mieszkańcy wyspy poradzą sobie w modelu konfederacyjnym i czy będą w stanie zarządzać w przyszłości wyspą bez pomocy Królestwa Danii.
Na podstawie: wikipedia.pl, news.bbc.co.uk, xe.com, rp.pl