Helmut Kohl ukończył 80 lat
- IAR
80 lat kończy dziś (sobota) Helmut Kohl - jeden z najwybitniejszych niemieckich polityków XX wieku, uznawany jest za ojca zjednoczenia Niemiec. Jednak w ojczyźnie do dziś wypomina mu się odpowiedzialność za aferę finansową w CDU.
Jak pisze niemiecka prasa, w czasie swojej kariery Kohl doświadczył największych politycznych wzlotów i upadków. „Süddeutsche Zeitung" scharakteryzowała tę karierę trzema słowami: „Marzenie, tryumf, tragedia".
Tryumfem Helmuta Kohla było zjednoczenie Niemiec 3 października 1990 r. Sposób, w jaki kanclerz przez niespełna rok doprowadził do zjednoczenia i uzyskał dla niego przyzwolenie światowych mocarstw, nawet jego przeciwnicy nazywają do dziś politycznym majstersztykiem.
W tym czasie Helmut Kohl otworzył też nowy rozdział w stosunkach z Polską, uczestnicząc w Mszy Pojednania w Krzyżowej i doprowadzając do podpisania traktatów o uznaniu polsko-niemieckiej granicy i dobrym sąsiedztwie.
Kres politycznej kariery Kohla nastąpił pod koniec lat 90-tych. W 1998 r. po przegranych wyborach ustąpił po 16 latach z fotela kanclerskiego. Dwa lata później, po wybuchu afery z czarnymi kontami CDU, wycofał się z polityki. Kiedy wyszło na jaw, że za jego rządów chadeccy politycy brali wielomilionowe łapówki, Kohl wziął na siebie odpowiedzialność za aferę, ale odmówił jakichkolwiek wyjaśnień. Dlatego dla wielu Niemców stał się symbolem zakłamanego i upadłego polityka.
80-letni, schorowany Helmut Kohl mieszka dziś w rodzinnym Ludwigshafen ze swoją drugą, młodszą o 35 lat żoną Maike.
Niemcy w coraz większym stopniu doceniają zasługi Helmuta Kohla. Taką opinię wyraził autor biografii kanclerza zjednoczenia Hans-Joachim Noack. Helmut Kohl kończy dziś (sobota) 80 lat.
Według Noacka, Niemcy zaczynają oddzielać Helmuta Kohla - kanclerza zjednoczenia, od Kohla - bohatera afery finansowej w CDU. Temu pierwszemu Kohlowi gotowi są przyznać miejsce w historii.
„Żaden niemiecki polityk w okresie powojennym nie robił dla jednoczenia się Europy tyle, co Helmut Kohl. Bez Kohla nie byłoby na przykład wspólnej waluty euro" - mówi autor biografii kanclerza, która ukazała się na początku roku.
Hans-Joachim Noack przyznaje jednak, że postawa Kohla w aferze łapówkarska w CDU przez wiele lat przyćmiewała zasługi kanclerza dla zjednoczenia Niemiec i Europy. Kiedy w 2000 r. wybuchła afera, Helmut Kohl wziął na siebie odpowiedzialność, ale odmówił wyjaśnień, a następnie wycofał się z polityki. Dla wielu Niemców stał się przykładem polityka nieuczciwego i upadłego.
Według sondażu opublikowanego w tym tygodniu przez telewizję ARD, 59 procent Niemców uważa, że Helmut Kohl był dobrym kanclerzem. Przeciwnego zdania było 33 procent ankietowanych.