Hiszpania/ Zdecydowana postawa rządu wobec Batasuny
Hiszpański rząd polecił prokuraturze aby ta wyciągnęła surowe konsekwencje i podjęła wszelkie kroki prawne przeciw każdej grupie kandydatów startującej w wyborach lokalnych w Kraju Basków i Nawarze, która może mieć powiązania ze zdelegalizowaną w 2003 roku partią Batasuna, politycznym skrzydłem orgnizacji ETA.
Informacje te zostały ujawnione po tym jak okazało się, że Batasuna rozpoczęła akcję zbierania podpisów niezbędnych do utworzenia tzw. platform obywatelskich w poszczególnych okręgach wyborczych. Według samych członków Batasuny ma być to alternatywa dla założonej przez nich nowej partii, która według wszelkiego prawdopodobieństwa zostanie zdelegalizowana przez hiszpański Sąd Najwyższy.
Aby umożliwić sobie start w wyborach, polityczne ramię ETA, walczącej o niezależność Baskonii, posłużyło się wypróbowaną już metodą - postanowiono założyć partię, która maskowałaby jej powiązanie z terrorystami. Nowa partia, ASB (Unia Patriotyczno-Socjalistyczna) jest sukcesorem i kontynuatorem politycznej linii Batasuny.
Wicepremier rządu, Maria Teresa Fernandez de la Vega, przebywająca z oficjalną wizytą w Chinach oświadczyła, że tylko te osoby, które przestrzegają prawa będą dopuszczone do startu w wyborach. "Będą całkowicie legalni, albo nie będzie ich wcale"- podkreśliła pani de la Vega. Obecne postępowanie rządu mające na celu ukaranie platform obywatelskich wspieranych przez Batasunę przypomina cykl zdarzeń z 2003 roku, gdzie podczas lokalnych wyborów podjęto zdecydowane kroki prawne. Wtedy też, pomimo starań baskijskich separatystów aby zatuszować swoją ingerencję w tą inicjatywę, aż 241 z 249 list wyborczych wspieranych przez Batasunę zostało uznane przez Sąd Najwyższy za nielegalne.
W chwili obecnej Batasuna nie podejmuje żadnych działań aby zakamuflować swoją strategię. Jak powiedział jeden z członków partii "To my stoimy za nową partią i za działaniami zmierzającymi do stworzenia platform wyborczych". Tymczasem rzecznik Batasuny na konferencji prasowej zapowiedział, że ruch separatystyczny nie będzie stosował kamuflażu w majowych wyborach. Stwierdził przy tym, ze cały czas zbierają podpisy, które umożliwią rejestrację kandydatów.
Oficjalne przyznanie się liderów Batasuny do zaangażowania w tworzenie zaplecza politycznego nie pozostanie bez echa. Deklaracje te mogą posłużyć jako dowód dla prokuratorów aby nałożyć na nich sądowy zakaz publicznej działalności zgodnie z prawem regulującym funkcjonowanie partii politycznych w Hiszpanii.
Batasuna stoi jednak na stanowisku, że hiszpański rząd powinien być bardziej otwarty na dialog, argumentując to faktem, że ich frakcja ma demokratycznie zagwarantowane prawo do uczestnictwa w majowych wyborach.
Na podstawie: El Pais, thinkspain.com, typicallyspanish.com