Irlandia/ Traktat odrzucony!
- Ewelina Miklas, Filip Topolewski
Oficjalne wyniki potwierdziły odrzucenie przez Irlandczyków traktatu w referendum. Mimo to Bruksela wzywa do kontynuowania ratyfikacji przez poszczególne państwa. 53,4 % Irlandczyków opowiedziało się przeciwko traktatowi, 46,6 % było za. Frekwencja wynosiła 53,13 %.
Komentarze:
Maciej Konarski: Kto nie dorósł do demokracji?
Filip Topolewski: Europa bez obywateli
Piotr Chmielewski: Referendalny absurd
Niemcy i Francja poparły go we wspólnym oświadczeniu. Wielka Brytania już zapowiedziała, że doprowadzi do końca ratyfikację.
Barroso powiedział, że należy teraz znaleźć rozwiązanie z wynikłej sytuacji. „Jest ważne aby teraz Unia nie pogrążyła się w depresji i nie zapomniała, że są inne sprawy do załatwienia”. „Ten glos nie powinien być widziany jako głos przeciwko UE”- dodał też na temat postawy Irlandczyków.
Premier Irlandii, Brian Cowen określił wynik referendum jako rozczarowanie dla rządu, zaapelował jednak do UE o czas i niewyciąganie pośpiesznie wniosków. „Unia już wcześniej była w takiej sytuacji i za każdym razem znajdowała wyjście”- powiedział. Jednocześnie podkreślił, że wola społeczeństwa musi zostać uszanowana. Nie wypowiedział się w sprawie ewentualnego powtórzenia referendum, co proponują niektórzy politycy unijni. Istnieje już precedens, gdyż referendum w sprawie Traktatu z Nicei odbyło się w Irlandii dwa razy. Za drugim razem traktat został przyjęty.
Także według nieoficjalnych wyników, uzyskanych w trakcie referendum w Dublinie, prowadzili przeciwnicy traktatu.
Głosy przeciwników stanowią większość w pięciu okręgach. W trzech okręgach głosy rozłożyły się po równo. Tylko w jednym przewagę osiągnęli zwolennicy Traktatu Lizbońskiego. W Dublinie głosuje co czwarty Irlandczyk.
Podpisany 13 grudnia 2007 roku Traktat Lizboński ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku. To druga próba reformy funkcjonowania Unii Europejskiej po odrzuconej w 2005 roku przez Francję i Holandię konstytucji UE. Dotychczas ratyfikowała go ponad połowa z 27 państw Unii. Traktat może wejść w życie, tylko wtedy, gdy zaakceptują go wszystkie państwa członkowskie.
Do udziału w referendum w Irlandii uprawnionych było około 3 milionów obywateli.
Irlandzka telewizja RTE1 podała sondaże, z których wynika, że frekwencja wyniosła 40 proc. Zdaniem ekspertów im większa frekwencja tym większe szanse na wygraną zwolenników przyjęcia Traktatu. Do uznania ważności referendum potrzebna jest zwykła większość głosujących.
Na podstawie: reuters.com, bbc.co.uk