Macedonia-Grecja/ Spór o nazwę lotniska
Decyzja o nadaniu międzynarodowemu lotnisku w Skopje imienia Aleksandra Wielkiego spotkała się z gwałtowną reakcją władz Grecji, które uznały ten fakt za próbę fałszowania historii i przywłaszczania przez Macedończyków greckiej spuścizny kulturowej.
Grecja już w latach dziewięćdziesiątych znajdowała się w ostrym konflikcie ze swoim sąsiadem z północy. Przedmiotem sporu była przede wszystkim nazwa powstałego w wyniku rozpadu Jugosławii państwa. Grecja przez długi czas odmawiała rządowi w Skopje prawa do używania nazwy Macedonia, uzasadniając to tym, że należy ona do greckiego dziedzictwa kulturowego. W celu uspokojenia rządu w Atenach, na forum ONZ Macedonia została przyjęta jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (szerzej znana pod angielskim akronimem FYROM), co jeżeli chodzi o nazwę państwa jest ewenementem na skalę światową.
W ostatnich dniach spór rozgorzał na nowo. Grecy uznają Aleksandra Macedońskiego za centralną postać swego starożytnego dziedzictwa, wielkiego wodza, który na zdobywanych przez siebie terytoriach krzewił helleńską kulturę. Decyzja władz w Skopje traktowana jest w Atenach jako chęć wykorzystania sławy antycznego władcy do promocji Macedonii za granicą, mimo tego, że dzisiejsi jej mieszkańcy nie mają z nim wiele wspólnego.
Szefowa greckiego MSZ – Dora Bakoyannis – oskarżyła Skopje o „fałszowanie historii”. Ponadto stwierdziła, że „postawa władz macedońskich jest sprzeczna z dobrosąsiedzkimi zobowiązaniami i w rezultacie może doprowadzić do utrudnienia integracji Macedonii ze strukturami euroatlantyckimi”.
Rząd FYROM odpiera zarzuty. Szef macedońskiego MSZ – Antonio Milososki – powiedział, że „poprzez zmianę nazwy lotniska intencją Skopje nigdy nie było zmonopolizowanie Aleksandra Wielkiego”. Jednakże jest on jego zdaniem „postacią historyczną, którą podziwia się i uznaje za bohatera w wielu krajach: w Grecji, FYROM, Bułgarii czy nawet w Indiach”, w związku z czym uznanie go za wyłączną "własność" Grecji byłoby błędem. A samą decyzję o nadaniu imienia Aleksandra lotnisku w Skopje należy traktować jako „gest dobrej woli, wyrażający szacunek wobec osoby, która łączy tak wielu ludzi i państw”.
Na podstawie: ekathimerini.com, ana-mpa.gr, mia.com.mk