Norwegia: przytłaczająca liczba osób przeciwnych członkostwu w Unii Europejskiej
Aż 70% Norwegów odrzuca możliwość członkostwa w Unii Europejskiej. Norwegom wystarcza ścisła współpraca. Już dwukrotnie (w latach 1972 i 1994) mieszkańcy Norwegii w referendach akcesyjnych sprzeciwili się przystąpieniu do Wspólnoty.
Siedmiu na dziesięciu Norwegów nie chce aby ich kraj stał się członkiem Unii Europejskiej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Sentio Research Group dla dzienników Nationen oraz Klassekampen. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych jest zadowolona z obecnego stanu rzeczy – z przynależności do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Dlaczego Norwegowie tak sceptycznie podchodzą do możliwości członkostwa? Przede wszystkim problemem są tutaj obostrzenia/limity unijne odnośnie do wydobycia naturalnych bogactw (ropy naftowej i gazu ziemnego), produkcji broni i połowu ryb – filarów norweskiej gospodarki. Ponadto Norwegia, jako wysoko rozwinięty kraj, musiałaby uiszczać do budżetu UE składkę znacznie przewyższającą wartość pomocy zwrotnej z UE.
Norwegia dwukrotnie w historii (1972, 1994) w referendum odrzuciła możliwość członkostwa w Unii Europejskiej. W pierwszym referendum (1972) frekwencja wyniosła 79,2% uprawnionych do głosowania, 53,5% osób nie zgodziła się na wejście Norwegii do UE; w 1994 roku frekwencja wyniosła 89%, 52,2% osób było na „nie”.
Źródło: The Norway Post, Statistisk sentralbyrå Norge