Nowa szefowa UNESCO
Irina Bokowa, była minister spraw zagranicznych Bułgarii, została sekretarzem generalnym UNESCO. Podczas ostatniego głosowania Bułgarka zwyciężyła, pokonując ministra kultury Egiptu Faruka Hosniego. Oskarżano go wcześniej o namawianie do spalenia wszystkich żydowskich książek, które znajdują się w egipskich bibliotekach. Bokowa otrzymała w Radzie Wykonawczej 31 głosów, a Egipcjanin 27.
Poprzednim szefem UNESCO, któgo ma zastąpić Bułgarka, to japończyk Koichiro Matsuura, który po dziesięciu latach zakończy w październiku swoje urzędowanie. Bokowa jest pierwszą kobietą, która będzie przewodzić tej organizacji. Z kandydowania na stanowisko sekretarza generalnego UNESCO zrezygnowały wcześniej: unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Austriaczka Benita Ferrero-Waldner i Ivonne Juez de A. Baki z Ekwadoru.
Hosni od kilku tygodni jest krytykowany przez organizacje żydowskie. Powodem były antysemickie i antyizraelskie wypowiedzi. Podkreślano jednak, że Egipcjanin byłby pierwszym szefem UNESCO pochodzącym z kraju arabskiego, co stałoby się ważnym punktem oparcia dla świata arabskiego.
Bokowa, będąca od 2005 roku ambasadorem Bułgarii we Francji, zgłosiła swoją kandydaturę w roku 2007. Poprzedni rząd bułgarski przeznaczył na jej kampanię 100 tysięcy lewów (50 tysięcy euro).
Również nowy centroprawicowy rząd ogłosił poparcie dla jej kandydatury, a minister kultury Weżdi Raszidow wysłał do Paryża na sesję Rady Wykonawczej lobbystów, działających dla poparcia Bokowej.
Bokowa jest profesjonalną dyplomatką. W latach 1990-1995 była posłanką, następnie w 1995 r. wiceministrem spraw zagranicznych i przewodniczącą rządowego komitetu integracji europejskiej. W 1996 r. była kandydatką lewicy na wiceprezydenta.
Na podstawie: novinite.com, jpost.com, earthtimes.org