Rada Europejska ma wspólne stanowisko na szczyt G-20
Rada Europejska, podczas czwartkowego (17.09) nieformalnego posiedzenia w Brukseli, uzgodniła wspólne stanowisko na przyszłotygodniowy szczyt państw grupy G-20. Wśród poruszanych tematów były m.in.: rola Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nadzór i regulacja rynków finansowych oraz ochrona klimatu.
W czasie dyskusji na temat zmian w Międzynarodowym Funduszu Walutowym uczestnicy szczytu zgodzili się z polskimi postulatami, by nie zmniejszać Rady Nadzorującej MFW. Zmniejszenie liczby członków Rady oznaczałoby „pomniejszenie roli Europy, w tym Polski, w decyzjach Międzynarodowego Funduszu Walutowego”, podkreślił premier Donald Tusk. Szefowie państw i rządów zgodzili się, że MFW powinno pełnić rolę globalnej instytucji regulacyjnej i koordynującej.
Rada Europejska była zgodna także w kwestii nadzoru i regulacji na rynkach finansowych. Jak podkreślił szef polskiego rządu, nie było sporów wokół propozycji odgórnych zasad, które ograniczą bardzo wysokie premie, bonusy i nagrody dla szefów i pracowników instytucji finansowych, głównie banków. Jednak jak zaznaczył premier Tusk regulacje te muszą w jednakowym stopniu dotyczyć wszystkich krajów, tak aby nie naruszać zasady konkurencyjności.
W Brukseli poruszono także kwestię globalnego systemu przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz zasad jego finansowania - Europa chcąc być liderem w ochronie klimatu, a więc także w finansowaniu tych przedsięwzięć, musi brać pod uwagę brak wiążących deklaracji ze strony innych globalnych partnerów. Jeśli Unia Europejska ma deklarować jakieś kwoty, to musi to być skorelowane z poważnymi deklaracjami Stanów Zjednoczonych, Chin, Indii i innych ważnych i wielkich partnerów.
W przeciwnym razie należy zachować powściągliwość i ostrożność – zaznaczył premier Donald Tusk. Podkreślił też, że polski punkt widzenia w tej sprawie znalazł poparcie u części partnerów w UE. Ostateczna decyzja w sprawach przeciwdziałania zmianom klimatycznym, unijnego podziału zobowiązań dotyczących ochrony środowiska oraz kryteriów określania obowiązków poszczególnych krajów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych ma zapaść w październiku.
Na podstawie: prezydencjaue.gov.pl