Sojusz Północnoatlantycki rozpocznie dziś prace nad nową strategią
- IAR
O jej założeniach będą rozmawiać przywódcy 28 krajów członkowskich, którzy wieczorem spotkają się na kolacji w niemieckim kurorcie Baden-Baden. Wśród sojuszników różne są poglądy co do przyszłości NATO.
Polska, wraz z krajami bałtyckimi, jest w grupie, która chce wzmocnienia artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego dotyczącego wspólnej obrony - przypomina Marcin Zaborowski z unijnego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu.
Ekspert dodał, że - według niektórych opinii - wojna rosyjsko-gruzińska pokazała, iż te tradycyjne funkcje NATO, czyli zbiorowa obrona, nadal są bardzo ważne i powinny ulec wzmocnieniu. "Ale jest też grupa państw, która uważa, że Sojusz powinien się skupić na misjach zagranicznych" - zastrzegł Marcin Zaborowski. Według niego, żeby takie misje były skuteczne, trzeba zreformować sposób finansowania operacji.
Obecnie za operację w Afganistanie płacą tylko te państwa, które biorą w niej udział, w tym Polska. W opinii eksperta, podczas debaty, która powinna mieć miejsce przy okazji nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, kwestia wspólnego finansowania operacji na pewno się pojawi.
Nowa strategia Sojuszu to jeden z tematów wieczornej kolacji, rozpoczynającej szczyt NATO. Przywódcy krajów członkowskich spróbują też wybrać nowego sekretarza generalnego i omówią relacje z Rosją. Jutro, w drugim dniu szczytu, obrady odbędą się przy granicy francusko-niemieckiej w Kehl i Strasburgu.