UE/ KE proponuje pełną liberalizację rynku pocztowego
- Anna Klafkowska
Komisja Europejska złożyła w sobotę, 18.11, wniosek o pełne otwarcie rynku usług pocztowych we Wspólnocie do 2009 roku. Przyjęcie nowej propozycji oznaczałoby zniknięcie w UE tzw. obszarów zastrzeżonych, przewidzianych przez dotychczasowe dyrektywy pocztowe. Celem jest poprawa jakości usług i zwiększenie konkurencji.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy powiedział, że „otwarcie rynków odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu długoterminowej rentowności sektora oraz tworzonych w jego ramach miejsc pracy.” Dodał również, iż rok 2009 jest osiągalnym terminem otwarcia rynku pocztowego we wszystkich krajach członkowskich.
Obecnie usługi pocztowe w UE regulują dyrektywy 97/67/WE z 1997 r. i 2002/39/WE z 2002 r. Obszar zastrzeżony dla działania pocztowego operatora publicznego od 1 stycznia 2006 r. obejmuje korespondencję o wadze do 50 gramów. Pozwala to operatorom publicznym na pełne kontrolowanie ponad połowy korespondencji w UE. Jednakże nowy wniosek zakłada zniesienie do 2009 roku tego przywileju.
Wedle nowej propozycji zachowane zostanie świadczenie usługi powszechnej, gwarantujące obywatelom UE dostarczanie i odbiór poczty co najmniej raz na pięć dni. Projekt Komisji zakłada też możliwość dofinansowania przez państwa członkowskie świadczenia tej usługi w najbardziej dogodny dla danego państwa sposób. Przewidywane możliwości finansowania to: pomoc państwa, przetarg publiczny, fundusz kompensacyjny i podział kosztów.
Pełne otwarcie rynku dla usług pocztowych zaowocować ma większą efektywnością ich wykonywania, lepszą ochroną konsumentów i większą wrażliwością na ich potrzeby. Ponadto, umożliwi stworzenie setek nowych miejsc pracy.
Niektóre państwa, takie jak Szwecja i Wielka Brytania, już otworzyły swoje rynki pocztowe. Kolejne trzy: Finlandia, Niemcy i Holandia przewidują osiągnięcie pełnej liberalizacji na tych rynkach jeszcze przed rokiem 2009.
Na podstawie: euractiv.com, europa.eu.int