UE nie będzie tolerować nadmiernego deficytu budżetowego
Wśród tych krajów z pewnością będą Francja, Grecja, Hiszpania i Irlandia, gdyż ich deficyty w 2008 r. znacznie przekroczyły próg 3 proc., a opublikowane przez KE w styczniu prognozy na rok 2009 „potwierdzają, że przekroczenie deficytu ma charakter stały”.
Prognozowany przez Komisję w styczniu deficyt na rok 2009 ma wynieść 3,6 proc.
„Jutro Komisja podejmie decyzję w kierunku otwarcia deficytu wobec 6 krajów, ale nie będzie to jeszcze decyzja ostateczna, którą KE podejmie w marcu” – tak powiedziały źródła KE.
KE musi wcześniej ze względu na procedurę - otrzymać opinię Komitetu Ekonomiczno-Finansowego i dopiero wówczas przedstawi tzw. Radzie Ekofin (ministrom finansów "27") oficjalną propozycję. Wtedy owa Rada zdecyduje „kwalifikowaną większością głosów” o przyjęciu tzw. rekomendacji.
Otwarcie procedury nadmiernego deficytu wobec sześciu krajów zwiększy liczbę krajów objętych tą procedurą do ośmiu (obecnie ma ona zastosowanie wobec Węgier i Wielkiej Brytanii). Jednak prawdopodobne ta liczba jeszcze się zwiększy w nadchodzących tygodniach. Belgia, Słowacja, Słowenia, Cypr, Rumunia i Austria nie przesłały jeszcze do Brukseli „swoich planów stabilności” (odpowiednik planów konwergencji przesyłanych przez kraje, które są poza strefą euro).
Spośród 21 krajów, które przesłały swe plany, w środę (18.02) KE oceni 17 z nich. Następnie pozostaje kolej na pozostałe cztery: Włochy, Litwę, Luksemburg i Portugalię przyjdzie 25 lutego.