UE/ Nowy przewodniczący PE objął stanowisko
- Anna Czaplicka
Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, wdrażanie reform instytucjonalnych oraz obrona europejskich wartości i wspieranie dialogu międzykulturowego – takie cele stojące przed Europą wymienił Hans-Gert Poettering w swym wystąpieniu, inaugurującym objęcie przez niego stanowiska przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Osiągniecia i wyzwania Wspólnoty
W swym wtorkowym przemówieniu Poettering podkreślił jak niezwykłe były osiągnięcia Europy po II wojnie światowej. Początkowo motorem integracji, było przede wszystkim pragnienie pokoju i wolności w Europie, ale potem główną potrzebą było zapewnienie dobrobytu i niwelowanie różnic społecznych. Za symbol historycznego sukcesu Wspólnoty uznał rozrzerzenie jej o państwa Europy środkowej i wschodniej: "Członkostwo w Unii Europejskiej takich krajów jak Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Republika Czeska, Słowacja, Węgry, Słowenia oraz Malta i Cypr, które dołączyły 1 maja 2004 r., a także Bułgarii i Rumunii od 1 stycznia bieżącego roku i zjednoczonych Niemiec już od 3 października 1990 r. jest dla mnie cudem naszego pokolenia. Mamy wszelkie powody ku temu, aby również dziś cieszyć się tym z całego serca".
Według nowego przewodniczącego obecnie dla obywateli UE najważniejsze jest bezpieczeństwo. Poettering rozumie je szeroko jako tworzenie nowych miejsc pracy i bezpieczeństwo socjalne, podejmowanie niezbędnych działań zmierzających do zapobiegania zmianom klimatycznym, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i wspólną politykę migracyjną, która szanuje prawa człowieka oraz uwzględnia konieczność integracji.
W swym przemówieniu Przewodniczący Poettering poświęcił dużo miejsca wspólnym wartościom europejskim, takim jak przyrodzona godność człowieka. Obrona praw człowieka na całym świecie powinna wyznaczać kierunki działania Wspólnoty.
Konstytucja europejska
Poettering wezwał wszystkie kraje UE do aktywnego udziału w reformach instytucjonalnych i wskazał na konieczność przyjęcia konstytucji europejskiej odrzucajac narodowe egoizmy: "Kto służy wyłącznie interesom własnego kraju, ten w efekcie poniesie porażkę, niszczy bowiem solidarność, która jest niezbędna do obrony własnych interesów" - stwierdził przewodniczący Poettering. "Jeżeli po zmianie rządów w jednym z krajów podaje się w wątpliwość to, co uzgodniono w Unii Europejskiej, to następuje nie tylko podział społeczeństw krajowych, ale także nasz już i tak skomplikowany kontynent coraz bardziej traci zdolność do działania" – dodał. "Musimy opowiedzieć się za naszymi podstawowymi zasadami prawa europejskiego: pacta sunt servanda – umów należy dotrzymywać" podsumował. W dalszej debacie o eurokonstytucji przewodniczący widzi istotną rolę dla Parlamentu Europejskiego.
Dialog międzykulturowy
Hans-Gert Poettering podkreślił, że przyszłość Europy zależy od relacji z kulturami i religiami obecnymi w Unii Europejskiej oraz z sąsiadami, przede wszystkim w świecie arabskim i islamskim.
"Musimy dążyć do tego, aby dialog między kulturami i religiami stał się cechą wyróżniającą Europę" - stwierdził przewodniczący – „Jako Parlament Europejski musimy zachęcać do dawania przykładu postawy obywatelskiej w Europie i wspierać społeczeństwo obywatelskie, które przyjęło na siebie obowiązek prowadzenia dialogu międzykulturowego”. Dialog ten powinien opierać się „na tolerancji i prawdzie”, które oznaczają „szacunek dla przekonań innych ludzi przy zachowaniu własnych przekonań oraz wzajemne współżycie bez przemocy".
Na koniec nowy przewodniczący wskazał na konieczność „konstruktywnej i partnerskiej” współpracy PE z parlamentami krajowymi, aby sprostać wielkim celom postawionym przed Europą. Sam zaś pragnie wykonywać swoje zadania tak, by "dodać powagi Parlamentowi Europejskiemu, utrwalić zjednoczenie kontynentu europejskiego i poprawić skuteczność Unii Europejskiej”.
Hans-Gert Poettering zasiada w Parlamencie Europejskim od 1979 r. i należy do frakcji Chrześcijańskich Demokratów. Wybrany 16 stycznia b.r., na stanowisku przewodniczącego zastąpił socjalistę Josepa Borrella.
Na podstawie: europarl.europa.eu, EUobserver.com, wiadomosci.wp.pl,