UE/ Państwa Bałkanów Zachodnich bliższe Unii
Przedstawiciele Unii Europejskiej zapewnili na sobotnim spotkaniu (11.03) w ramach szczytu w Salzburgu państwa Bałkanów Zachodnich o perspektywie członkostwa we Wspólnocie. Do dyskusji nad "europejską perspektywą" zaproszono ministrów spraw zagranicznych Albanii, Bośnii, Chorwacji, Macedonii oraz Serbii i Czarnogóry.
„Zadaniem, celem jest członkostwo w UE i pełna integracja" powiedziała austriacka minister spraw zagranicznych Ursula Plassnik na konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu z innymi ministrami.
Szefowa MSZ Austrii, sprawującej obecnie prezydencję w UE, wezwała inne kraje członkowskie do wsparcia procesu integracyjnego.
Wśród oponentów szybkiego przyjęcia do UE słabych gospodarczo krajów znajduje się Francja, która w zeszłym roku odrzuciła w referendum Traktat Konstytucyjny UE. Drugie z państw, które odrzuciły tzw. konstytucję UE, Holandia, wskazuje na konieczność podjęcia większego wysiłku w celu przeprowadzenia niezbędnych reform w aspirujących krajach.
Za rozszerzeniem opowiedział się zaś jednoznacznie brytyjski szef MSZ Jack Straw. Jak najszybsze przyjęcie do UE bałkańskich sąsiadów postuluje Dimitrij Rupel, reprezentujący na szczycie Słowenię. Minister spaw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn ostrzegł przed ryzykiem odnowienia konfliktów w regionie w razie zamknięcia aspirującym krajom drogi integracji z UE.
„Stabilność Bałkanów jest kwestią naszego europejskiego bezpieczeństwa i rozwoju” stwierdziła gospodyni szczytu, Ursula Plassnik.
Dodała też, że ministrowie nie rozpatrywali wszystkich propozycji przedkładanych w Parlamencie Europejskim, zakładających m.in. status pośredni zamiast pełnego członkostwa dla państw bałkańskich. Zaznaczyła jednak, że przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu nowych krajów będzie musiała być wzięta pod uwagę „zdolność absorpcyjna” Unii.
Plassnik podkreśliła, że droga może być długa, ale ostateczny cel pozostał niezmieniony.
Integracja Zachodnich Bałkanów z UE to jeden z priorytetów austriackiej prezydencji.
Olli Rehn, komisarz UE ds. Rozszerzenia zauważył, że "Bałkany Zachodnie to region Europy, gdzie perspektywa członkostwa w Unii Europejskiej jest impulsem i siłą sprawczą transformacji państw, będącej podstawą bezpieczeństwa i stabilizacji, oraz wprowadzania rządów prawa i poprawy klimatu ekonomicznego”.
Spośród państw Bałkanów Zachodnich Chorwacja rozpoczęła już rozmowy akcesyjne na jesieni zeszłego roku, Macedonia uzyskała w grudniu status kandydata, Albania zakończyła rozmowy nad Porozumieniem o Stowarzyszeniu i Stabilizacji, natomiast Serbia i Czarnogóra oraz Bośnia kontynuują te rozmowy.
/chinaview, dpa.de/