UE/ Postanowienia grudniowego szczytu
Problematyka dalszego rozszerzenia UE zdominowała obrady szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Podczas dwudniowego (14-15.12) spotkania w Brukseli dyskutowano także m.in. na temat rozszerzenia strefy Schengen i o stosunkach z Rosją.
„Nie zamykamy drzwi Unii Europejskiej, ale tempo dalszego rozszerzenia musi uwzględniać zdolność samej Unii do przyjmowania nowych państw”, brzmi oficjalne stanowisko UE w sprawie rozszerzenia. Tymczasem negocjacje członkowskie z Turcją zostały wstrzymane w ośmiu z 35 rozdziałów. Powodem takiej decyzji, zarekomendowanej wcześniej przez Komisję Europejską, jest brak postępów w sprawie konfliktu wokół Cypru. Ankara nie uznaje Republiki Cypryjskiej, państwa członkowskiego UE od 2004 roku. Warunkiem podjęcia negocjacji przez UE jest otwarcie tureckich portów i lotnisk dla cypryjskich jednostek.
Uzależnienie rozszerzenia UE od reform instytucjonalnych oznacza, że po przyjęciu 1 stycznia 2007 roku Bułgarii i Rumunii proces ten ulegnie dalszemu spowolnieniu aż do ratyfikacji unijnej konstytucji, odrzuconej w czerwcu ubiegłego roku w referendach we Francji i Holandii. Proces rozszerzenia UE musi być zgodny z zasadami demokratycznymi, a także uwzględniać stanowisko opinii publicznej, która przejawia rosnącą niechęć do dalszego rozszerzenia Wspólnoty.
Uczestniczący w szczycie prezydent Lech Kaczyński opowiedział się za polityką otwartych drzwi (również wobec Turcji), dystansując się od wypowiedzi innych uczestników szczytu, którzy podkreślali konieczność spełnienia przez kraje kandydujące surowych warunków członkostwa.
Premier przewodniczącej UE Finlandii Matti Vanhanen podkreślił, że UE nie tworzy dla kandydatów żadnego nowego kryterium, potwierdzając unijne stanowisko w sprawie dotrzymania zobowiązań danych przez Unię krajom bałkańskim, aspirującym do członkostwa w UE. W postanowieniach końcowych ze szczytu brakuje natomiast jakichkolwiek postanowień w sprawie Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, o co zabiegała Polska.
Państwa, które ratyfikowały Traktat Konstytucyjny (łącznie z Bułgarią i Rumunią jest ich osiemnaście) zapowiadają wsparcie dla niemieckiego przewodnictwa (pierwsza połowa przyszłego roku) w celu wypracowania porozumienia pozwalającego na wznowienie procesu reform instytucjonalnych.
Zebrani na szczycie w Brukseli przywódcy krajów Unii Europejskiej potwierdzili również kalendarz rozszerzenia strefy Schengen o nowe kraje UE. Zniesienie kontroli granic lądowych i morskich w dziewięciu nowych państwach członkowskich UE (bez Cypru) nastąpi z 3-miesięcznym opóźnieniem, a więc 31 grudnia 2007 roku. Najpóźniej 29 marca 2008 roku zniesiona zostanie kontrola graniczna na lotniskach. Ostateczna decyzja zapadnie na szczycie UE w grudniu przyszłego roku po kontroli zabezpieczeń granic poszczególnych państw i sprawdzeniu efektywności systemu informacji Schengen. Możliwe, że nie wszystkie nowe kraje wejdą do Schengen jednocześnie.
Polska szacuje, że nadrobienie opóźnienia z wejściem do strefy Schengen, czyli rozbudowa systemu informacyjnego (tzw. SISone4All) będzie kosztować polski budżet tylko dwieście tysięcy euro, pod warunkiem, że resztę kosztów pokryjemy z unijnego funduszu Schengen.
Obradom szczytu towarzyszyły rozmowy między Polską a sprawującą do końca roku przewodnictwo w UE Finlandią, dotyczące warunków zniesienia polskiego weta. Choć w tej kwestii kompromis nie został osiągnięty, polski prezydent stwierdził, że „sprawa odkłada się o kilka dni, ale mogę być optymistą".
Na podstawie: wiadomosci.wp.pl, euobserver.com, radio.com.pl