UE/ Termin przekazania Mladicia do Hagi przedłużony
Unia Europejska przedłużyła do końca kwietnia termin, w jakim Serbia ma przekazać haskiemu Międzynarodowemu Trybunałowi ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii oskarżonego o ludobójstwo generała Ratko Mladicia.
UE oznajmiła w piątek, że będzie dalej prowadzić rozmowy o zacieśnianiu więzów z Serbią, po tym jak prokurator generalna haskiego trybunału Carla del Ponte poinformowała o postępach we współpracy z Belgradem w poszukiwaniu Mladicia.
"Na tej podstawie postanowiliśmy kontynuować negocjacje w przyszłym tygodniu" poinformował komisarz UE ds. rozszerzenia Olli Rehn po rozmowach z del Ponte.
W poniedziałek UE zagroziła Serbii i Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie wstrzymaniem negocjacji stowarzyszeniowych, żądając natychmiastowego aresztowania oskarżonych o zbrodnie wojenne, w tym Mladicia i przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia. Obaj ukrywają się od 1995 roku, kiedy haski trybunał oskarżył ich o ludobójstwo. Winni są oni masakry około 8 tysięcy muzułmanów w Srebrenicy.
Rehn poinformował, że premier Serbii Vojislav Kosztunica obiecał w piątkowej rozmowie telefonicznej znaleźć, aresztować i "bezzwłocznie" przekazać Mladicia do Hagi.
Prowadzone od jesieni ubiegłego roku negocjacje stowarzyszeniowe z Belgradem i Sarajewem są niezbędnym etapem przed rozpoczęciem właściwych negocjacji członkowskich.
Współpraca Belgradu z haskim trybunałem ds. zbrodni w byłej Jugosławii jest nieodzownym warunkiem kontynuowania negocjacji o układzie stowarzyszeniowym.
W piątek w Belgradzie wicepremier Serbii Miroljub Labus wezwał do ustanowienia kontroli nad służbami bezpieczeństwa, aby doprowadzić wreszcie do ujęcia ukrywającego się Mladicia.
Labus zapowiedział w piątek, że czołowi serbscy przywódcy, w tym premier Kosztunica i prezydent Boris Tadić spotkają się na radzie bezpieczeństwa, która jest odpowiedzialna za kontrolę policyjnych i wojskowych służb bezpieczeństwa. Spotkanie będzie poświęcone ustanowieniu cywilnej kontroli nad wszystkim tajnymi służbami.
Zapowiedź ta padła w dzień po tym, jak szef MSZ Serbii i Czarnogóry Vuk Drasković stwierdził, że tajne służby serbskie znają kryjówkę Mladicia, lecz nie aresztują go, ponieważ nadal jest mu wierna część członków sił bezpieczeństwa.
Na podst. bbc.com, euro.pap.com, itp.com