UE/ Unia zawarła porozumienie wizowe z krajami bałkańskimi
Zmniejszenie kosztów i uproszeczenie procedur wizowych dla obywateli Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry wybierających się do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej poza Irlandią i Wielką Brytanią przewiduje podpisana piątek (13.04) w Zagrzebiu umowa między UE i trzema krajami bałkańskimi.
Podobne prozumienie zawarła w czwartek (12.04) Macedonia, rozmowy z Serbią znajdują się na końcowym etapie.
Porozumienie zakładające ułatwienie dostępu do wiz zostało podpisane podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych i ministrów sprawiedliwości państw Europy Południowo - Wschodniej. Zgromadzeni rozmawiali również m.in. o bezpieczeństwie w regionie.
Według nowych zasad, obywatele trzech państw Bałkanów Zachodnich zapłacą za wizę pozwalającą na wjazd do UE 35 euro, a nie jak poprzednio 60. Uproszczenie procedur wizowych dotyczyć ma m.in. naukowców, studentów, dziennikarzy i biznesmenów. Ponadto niektórym kategoriom osób często podróżujących przyznano możliwość korzystania z wiz wielokrotnego wjazdu, wydawanych na dłuższy okres. Osoby posiadające paszport dyplomatyczny zostały zwolnione z obowiązku wizowego.
W umowie znalazł się zapis o przekazywaniu i przyjmowaniu do ich krajów obywateli Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry przebywających na terenie UE bez zezwolenia na pobyt. Obywatele państw UE nie potrzebują wiz dla wjazdu na terytorium krajów bałkańskich.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy uczesniczyli w spotkaniu zaznaczyli, że dążeniem Unii jest dopuszczenie ruchu bezwizowego dla obywateli państw bałkańskich, wymaga to jednak postępu w zakresie wzmacniania rządów prawa, zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji w regionie. Potrzeba także zwiększenia zdolności administracyjnych i poprawy funkcjonowania kontroli granicznych oraz bezpieczeństwa dokumentów.
Obecny podczas podpisania porozumienia Komisarz ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa, Franco Frattini, powiedział, że wola uproszczenia regulacji wizowych jest "namacalnym dowodem", że Unia postrzega kraje Bałkanów Zachodnich jako przyszłych członków ugrupowania. Frattini wezwał jednocześnie wszystkie państwa regionu do wzmożenia walki z korupcją i zacieśniania współpracy służb granicznych.
Na podstawie: iht.com, dtt.net, eubusiness.com