Zapatero przedstawił w Strasburgu priorytety hiszpańskiej Prezydencji
- IAR
Wśród priorytetów hiszpańskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej znalazły się: wdrożenie traktatu z Lizbony, uzdrowienie i nadanie nowej siły gospodarce oraz wzmocnienie praw i wolności obywateli. Założenia półrocznego przewodnictwa przedstawił w Strasburgu hiszpański premier José Luis Rodríguez Zapatero.
Szef hiszpańskiego rządu obiecał, że dwa pierwsze miejsca wśród priorytetów przewodnictwa jego kraju zajmą rozwój gospodarczy i traktat lizboński. Hiszpania zamierza czynnie się włączyć w tworzenie europejskich służb zewnętrznych czyli korpusu dyplomatycznego.
W swym wystąpieniu premier José Luis Rodríguez Zapatero uznał za najważniejsze wzmocnienie współpracy między poszczególnymi krajami, a także znoszenie granic i barier w realizowaniu strategii rozwoju Unii na rok 2020.
José Luis Rodríguez Zapatero zapewnił też, że hiszpańskie przewodnictwo uczyni wszystko by zmniejszyć uzależnienie energetyczne Europy i urzeczywistnić wspólny energetyczny rynek. Zdaniem premiera Hiszpanii lepsza współpraca pomiędzy państwami członkowskimi, zniesienie granic i barier w realizowaniu wspólnej strategii to jedyna recepta na sukces Europy.
Za sprawę fundamentalną uważa zmniejszenie uzależnienia energetycznego Europy. Hiszpański premier przypomniał, że każdego roku Europa płaci innym państwom za na energię ogromną kwotę 67 miliardów euro. Aby zmienić tę sytuację należy - zdaniem Zapatero - powołać wspólny rynek energetyczny. Hiszpański premier uważa, że pierwszym krokiem powinno być połączenie wszystkich europejskich linii energetycznych.
Hiszpańskie przewodnictwo chce uczynić także istotny krok w stworzeniu cyfrowego rynku europejskiego handlu elektronicznego. Hiszpania proponuje też, by Europa przedstawiła wspólną wizję opracowania i masowego wprowadzenia na rynek elektrycznych pojazdów, a także chce zwrócenia szczególnej uwagi na rozwój nauki i programów badawczych.
Hiszpania deklaruje, że jako kraj aktualnie przewodniczący Unii będzie ściśle współpracować z Belgią i Węgrami - państwami, które są następne w kolejce do objęcia przewodnictwa we Wspólnocie.