Trójkąt Weimarski: zacieśnienie współpracy, ani słowa o budżecie UE
- IAR
W warszawskim Wilanowie zakończyło się spotkanie spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Bronisław Komorowski po niespełna godzinnym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym powiedział, że mówiono między innymi o priorytetach polskiego przewodnictwa w Unii, ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i przyszłego budżetu. Prezydent powiedział, że uzgodniono pogłębienie współpracy w zakresie polityki społecznej, wymiany młodzieży i szkoleniu dyplomatów. Mówiono także o polskim zaangażowaniu we francusko-niemieckie projekty naukowe i o współpracy telewizji publicznych.
Kanclerz Niemiec przekonywała, że Warszawa jest przyjazna wielu reformom w Unii Europejskiej.
"Polska ma w konstytucji zapisane ograniczenia możliwości zadłużania się państwa, co oznacza, że bardzo poważnie traktuje konsolidację budżetu. Wiemy, że Polska chce być w przyszłości w strefie euro" - przekonywała kancelerz Niemiec.
Z kolei, prezydent Francji Nicolas Sarkozy podkreślił, że Paryż chciałaby widzieć jak najszybciej Polskę w strefie euro.
"Francja tak jak Niemcy chciałby by Polska przyłączyła się także do paktu dla konkurencyjności. Powiedzieliśmy prezydentowi Komorowskiemu, że skoro 17 państw ma wspólną walutę, to normalne jest, że spotykają się we własnym gronie" - twierdzi prezydent Sarkozy.
Francja i Niemcy zapowiedziały, że "pakt na rzecz konkurencyjności", który ma doprowadzić do integracji strefy euro - osobno od reszty państw Wspólnoty, będzie gotowy za miesiąc.
Bronisław Komorowski przyznał, że podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej powinno dojść do spotkania prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec z prezydentem Rosji. Byłoby to ze wszech miar wskazane - powiedział prezydent na konferencji po szczycie. Dodał, że pewną tradycją spotkań w ramach Trójkąta było zapraszanie gości z krajów Europy Wschodniej nienależących do Unii Europejskiej.
Prezydent powiedział, że uzgodniono pogłębienie współpracy w zakresie polityki społecznej, wymiany młodzieży i szkoleniu dyplomatów. Mówiono także o polskim zaangażowaniu we francusko-niemieckie projekty naukowe i o współpracy telewizji publicznych.
Do ostatniego spotkania z udziałem przywódców Polski, Niemiec i Francji doszło w grudniu 2006 roku. Trójkąt Weimarski został powołany 20 lat temu przez ministrów spraw zagranicznych w celu rozwoju współpracy między trzema krajami.