Najciekawsze premiery października
Październik nie przyniósł nam dużej ilości ciekawych premier filmowych. Na ten miesiąć proponujemy: "Moje Winnipeg" został okrzyknięty najlepszym filmem ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, uhonorowany Best Canadian Feature Award przyznaną w tym roku po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Toronto. Ciekawą propozycją wydaję się także polska produkcja - "Mniejsze zło" wyreżyserowana przez Janusza Morgensterna, twórcy znanyc seriali "Stawki większej niż życie", czy "Kolumbowie". Polecamy także film "Serafina" wyróżniony aż siedmioma Cezarami w najważniejszych kategoriach. Natomiast "Dzień w Juriewie" to rosyjska produkcja, która w zeszłym roku dostała główną nagrodę Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Moje Winnipeg
Reżyseria: Guy Maddin
Scenariusz: Guy Maddin , George Toles
Produkcja: Kanada 2007
Data premiery: 2009-10-02
Obsada: Darcy Fehr, Ann Savage, Amy Stewart, Louis Negin
„Moje Winnipeg” to dokumentalna fantazja Guya Madina, kanadyjskiego twórcy znanego polskiej publiczności z festiwalu Era Nowe Horyzonty (w ramach tegorocznej, 9. edycji odbyła się retrospektywa jego twórczości a reżyser był gościem festiwalu). Maddin w swoich obrazach zaciera granice między jawą a snem. Fascynują go rodzinne miasto Winnipeg, nieme kino, kicz, surrealizm, gotyckie powieści grozy, historie rodzinne i własne, pełne traum, dzieciństwo. Łącząc wszystkie te elementy i dodając do nich wyjątkowe poczucie humoru, stworzył niepowtarzalny styl. Zyskał on wielkie uznanie wśród miłośników kina niezależnego i krytyków na całym świecie, którzy nazywają go „jednym z nielicznych prawdziwie kultowych reżyserów”.
Guy Maddin odświeża język kina, czerpiąc z kina niemego, pierwszych filmów dźwiękowych, malarstwa europejskiego, literatury XX-wieku (m.in.: Bruno Schulz, Robert Musil, Raymond Roussel) oraz własnej biografii. Filmy Maddina to rzadki przypadek - kino eksperymentalne i popularne w jednym, wymyślne formalnie, a jednocześnie bardzo przystępne, erudycyjne i osobiste zarazem. Maddin puszcza w ruch kinowe klisze, "wynajduje" na nowo zapoznane techniki, nakłada konwencje - jakby raz po raz wstrząsał kalejdoskopem, zderzając emocje, obrazy i wątki.
Ogłaszając tę nagrodę Brian D.Johnson, prezes Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Toronto, mówił: „Moje Winnipeg bardzo zręcznie zaciera granice między fikcją, dokumentem i dramatem, między jasnymi wspomnieniami i maligną gorączkowych snów”.
Serafina
Reżyseria: Martin Provost
Scenariusz: Martin Provost , Marc Abdelnour
Produkcja: Belgia , Francja 2008
Data premiery: 2009-10-23
Obsada: Yolande Moreau, Ulrich Tukur, Anne Bennent
Picasso, Rousseau i... Serafina. Prawdziwa historia niezwykłej kobiety, która podobnie jak polski Nikifor, stała się gwiazdą sztuki. Filmowe wydarzenie roku we Francji, wyróżnione siedmioma Cezarami w najważniejszych kategoriach.
W 1913 roku niemiecki kolekcjoner Wilhelm Uhde, jeden z pierwszych nabywców dzieł Picassa, wynajmuje mieszkanie w Prowansji, aby pisać i odpocząć od intensywnego paryskiego życia. Do prac domowych zatrudnia Séraphine. Jego zaskoczenie jest olbrzymie, gdy odkrywa, że ta niezwykle charyzmatyczna kobieta obdarzona jest także niespotykanym talentem. Rozpoczyna się przejmująca i wyjątkowa znajomość pomiędzy marchandem malarskiej awangardy XX w. i kobietą wizjonerką.
Mniejsze zło
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Scenariusz: Janusz Morgenstern , Janusz Anderman
Produkcja: Polska 2009
Data premiery: 2009-10-23
Obsada: Lesław Żurek, Anna Romantowska, Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak
Najnowszy film wielkiego mistrza polskiego kina, twórcy takich filmów jak „Do widzenia, do jutra”, „Jowita”, „Żółty szalik”, „Trzeba zabić tę miłość” i klasycznych seriali „Kolumbowie”, „Polskie drogi”, „Stawka większa niż życie”.
Opowieść o człowieku, który w trudnych czasach szukał łatwej drogi.
Kamil Nowak na początku lat 80-tych był jednym z najbardziej obiecujących młodych polskich pisarzy. Ceniony przez środowisko artystyczne, kochany przez kobiety, nieźle ustawiony finansowo mógł z satysfakcją myśleć o sobie jako o człowieku sukcesu. Choć życie w PRLu nie szczędziło ludziom trosk i niebezpieczeństw, Kamil z każdego życiowego zakrętu wychodził bez szwanku. Doceniany również na Zachodzie, mógł cieszyć się niedostępną dla większości bardziej kolorową stroną rzeczywistości. Kiedy wokół tysiące ludzi toczyły prawdziwą walkę, a władze przygotowywały stan wojenny, Kamil unikał angażowania się w to co ryzykowne. Jego największym talentem nie był wbrew pozorom dar mistrzowskiego posługiwania się słowem lecz niezwykła umiejętność znajdowania łatwych wyjść z trudnych sytuacji. Wkrótce jednak miał się przekonać, że są w życiu chwile, kiedy chcąc pozostać człowiekiem, trzeba dokonać najtrudniejszego wyboru…
Dzień w Juriewie
Reżyseria: Kirill Serebrennikov
Scenariusz: Yuri Arabov
Produkcja: Rosja 2008
Data premiery: 2009-10-02
Obsada: Ksenia Rappoport, Jewgienia Kuzniecowa, Sergiej Sosnowskij
Luba, piękna, wyrafinowana śpiewaczka operowa bierze kilka dni urlopu, żeby odwiedzić wraz z synem swoje rodzinne miasto Juriew. Wyjechała z Rosji wiele lat wcześniej, żeby rozwijać międzynarodową karierę. Jej syn, który jeździ z nią po całym świecie, wyrzuca jej, że poświęca mu za mało uwagi. Kiedy docierają do Juriewa, nie spotykają się z miłym przyjęciem - jakby czas zatrzymał się tam kilkadziesiąt lat temu. W pewnej chwili syn Luby znika…