Kryzysy finansowe XX wieku
Kryzysy finansowe należą do najbardziej spektakularnych zjawisk XX i początku XXI wieku. Wywierały one wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również sytuację społeczną i polityczną świata. Były przyczyną eskalacji ubóstwa, upadków rządów, radykalizacji nastrojów społecznych oraz wybuchów wojen. Chociaż towarzyszą wszystkim systemom gospodarczym od początków kapitalizmu w XVII wieku, nie opracowano jeszcze skutecznych sposobów zapobiegania, zwalczania, ani nawet ostrzegania przed ich wybuchem. Złożoność gospodarek oraz ich problemów, a także szybki rozwój systemów finansowych sprawia, że każde załamanie ma inne przyczyny, niepowtarzalny przebieg i wymaga nowych środków zaradczych.
Każdy kryzys jest unikalny, jednak historia dowodzi, że sytuacje te rządzą się podobnymi prawami. Istotą trwającego właśnie kryzysu subprime są przede wszystkim nowe, wysublimowane instrumenty finansowe, nieświadomy nadzór bankowy i inwestorzy, którzy przecenili możliwości inżynierii finansowej. Czy pierwszy poważny kryzys finansowy XXI wieku jest jednak rzeczywiście inny?
Poniżej przedstawiamy analizę najciekawszych kryzysów finansowych ubiegłego wieku. Okazuje się, że współczesne bolączki globalnej gospodarki wcale nie różnią się tak bardzo od problemów, które nękały świat w poprzednim stuleciu. Stosowane dzisiaj środki zaradcze były już wykorzystywane – ze zmiennym szczęściem. Zapraszamy do lektury i wyciągania własnych wniosków.