Bliski Wschód/ Izrael usunie część blokad z Zachodniego Brzegu
Izrael zapowiedział w niedzielę (30.03) złagodzenie ograniczeń w ruchu na zajętym przez armię izraelską Zachodnim Brzegu. Decyzja ta jest wynikiem trójstronnych rozmów pokojowych pomiędzy Izraelem, Autonomią Palestyńską i reprezentowanymi przez Condoleezzę Rice, Stanami Zjednoczonymi.
- Zostaliśmy poinformowani, że proces ten rozpocznie się i, miejmy nadzieję, zakończy, w bardzo krótkim czasie – powiedziała dziennikarzom amerykańska sekretarz stanu, Condoleezza Rice, która rozpoczęła w sobotę (29.03) trzydniową wizytę na Bliskim Wschodzie. Zniesienie ograniczeń ruchu na Zachodnim Brzegu, które utrudniają Palestyńczykom rozwój ekonomiczny jest głównym celem wizyty.
Rice spotkała się w niedzielę (30.03) z izraelskim ministrem obrony, Ehudem Barakiem i premierem Autonomii Palestyńskiej, Salamem Fajjadem. W czasie spotkania Barak zgodził się na usunięcie z Zachodniego Brzegu pięćdziesięciu blokad. Ustawione są one na drogach łączących największe miasta tego regionu, w celu zapobiegania swobodnemu przemieszczaniu są palestyńskich bojowników. Rice zapowiedziała, że Stany Zjednoczone będą bacznie przyglądać się realizacji przyrzeczenia złożonego przez Izrael.
Zachodni Brzeg stanowi część terytorium byłego mandatu brytyjskiego. W 1948 roku teren ten został przekazany władzom arabskim. W 1967 roku, w wyniku wojny sześciodniowej, Zachodni Brzeg został zajęty przez Izrael. Od wielu lat obszar ten jest terenem walk pomiędzy ugrupowaniami palestyńskimi, a armią izraelską.
Zniesienie blokad na Zachodnim Brzegu ma być pierwszym z serii kroków, które doprowadzą do zawarcia ostatecznego porozumienia pokojowego jeszcze w br.
Na podstawie: reuters.com, haaretz.com, bloomberg.com