Singapur - praktyczne informacje, porady, przepisy
SINGAPUR
(Republika Singapuru)
Stolica: Singapur
Waluta: dolar singapurski (SGD), 1 SGD = 100 centów;
1 SGD = 0,72 USD; 1 USD = 1,38 SGD (kurs z 27.03.2008)
Języki urzędowe: angielski, chiński, malajski, tamilski
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 30 dni bez wizy (przy przekraczaniu granicy na lotnisku i w portach morskich) oraz do 14 dni (przy przekraczaniu granicy na przejściach lądowych z Malezją). Wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny lub na dalszą podróż. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Uwaga: Planując dłuższy pobyt (do 90 dni), należy zwrócić uwagę na dozwolony okres pobytu, jaki został wpisany przez służby graniczne do paszportu (pieczątka social visit pass) przy przekraczaniu granicy. Obywatele RP mogą przedłużyć pobyt poza okres wpisany do paszportu w Immigration and Checkpoint Authority w Singapurze (szczegóły na stronie internetowej: http://app.ica.gov.sg/index.asp).
PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy. Należy zadeklarować na granicy gotówkę powyżej kwoty 30 tys. SGD. Zgodnie z singapurskimi przepisami celnymi całkowitym zakazem wwozu objęte są:
– alkohole i papierosy oznaczone Singapore duty not paid;
– papierosy oznaczone symbolem „E” na opakowaniach;
– guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia w celach leczniczych);
– tytoń do żucia;
– zapalniczki w kształcie pistoletów;
– kontrolowane leki i środki psychotropowe;
– zagrożone gatunki zwierząt i produkty z nich wytworzone;
– sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki;
– obsceniczne artykuły, publikacje pornograficzne – nagrania wideo i software;
– reprodukcje/kopie publikacji objętych prawami autorskimi;
– materiały o charakterze buntowniczym i wywrotowym.
Przy wwozie z opłat celnych oraz podatku od towarów i usług GST (odpowiednik podatku VAT) zwolnione są przedmioty nowe, prezenty, towary żywnościowe o łącznej wartości nie przekraczającej 300 SGD, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia – o wartości nie przekraczającej 100 SGD. Osoba pełnoletnia może wwieźć do Singapuru bez cła 1 l alkoholu wysokoprocentowego, 1 l wina, 1 l piwa. Zwolnienia z opłat celnych i podatku GST dotyczące wwozu alkoholu nie obejmują podróżnych wjeżdżających do Singapuru po pobycie za granicą krótszym niż 48 godzin. Zwolnieniu z opłat celnych i podatku GST nie podlegają papierosy. Niezgłoszenie do odprawy celnej towarów objętych cłem i podatkiem GST podlega karze w wysokości do 5000 SGD. Przy wyjeździe z Singapuru można uzyskać zwrot podatku GST za towary zakupione na terenie tego kraju. Podatek ten wynosi 7%. Zwrot podatku przysługuje za towary o łącznej wartości ponad 300 SGD zakupione w specjalnie oznakowanych sklepach i wywiezione z terytorium Singapuru w okresie maksymalnie 2 miesięcy od daty zakupu. Przy zakupach towarów w tych sklepach należy przedstawić paszport i wypełnić specjalne formularze.
PRZEPISY PRAWNE. Za posiadanie narkotyków i handel nimi orzekana jest kara śmierci. Za nieobyczajne zachowanie (np. dotknięcie kobiety przez mężczyznę bez jej pozwolenia) grozi kara pozbawienia wolności lub cielesna (chłosta).
MELDUNEK. W kwestionariuszu, który otrzymuje się w samolocie lub w punktach granicznych, należy wpisać miejsce pobytu (nazwa i adres hotelu, w którym podróżny się zatrzyma, lub adres osoby, do której się udaje).
{mospagebreak}
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Przy wjeździe do Singapuru nie są wymagane żadne świadectwa szczepień. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia szpitalnego lepiej je wykupić. Można to zrobić w renomowanych firmach ubezpieczeniowych działających w Polsce lub po przyjeździe do Singapuru w miejscowych firmach ubezpieczeniowych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 80 SGD, koszt doby w szpitalu od 200 do 2000 SGD, w zależności od standardu szpitala i pokoju. Singapur ma bardzo dobrze rozwiniętą służbę zdrowia.
Stałe zagrożenie zakażeniem wirusem dengi, wywołanym ukąszeniami komarów, nakazuje szczególną ostrożność. Informacje dotyczące wirusa, potencjalnych skutków zakażenia, środków zapobiegawczych i działań rządu Singapuru mających ograniczyć jego rozprzestrzenianie można znaleźć na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.moh.gov.sg. Dostępne są tam także aktualne informacje na temat potencjalnego zagrożenia ptasią grypą wraz z planem działania rządu Singapuru w przypadku wybuchu pandemii. Do listopada 2007 r. w Singapurze nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Singapurze międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Obowiązuje ruch prawostronny.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. System komunikacji publicznej jest bardzo dobrze rozwinięty. W dni powszednie, o różnych porach dnia, pobierane są opłaty za wjazd samochodem do centrum miasta. Przy wyjazdach samochodem z Singapuru do Malezji należy mieć zatankowane co najmniej 2/3 baku. Dla samochodów nie zarejestrowanych w Singapurze wprowadzono opłaty za każdy dzień poruszania się po terytorium kraju.
BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest bardzo małe. Prawo jest skrupulatnie przestrzegane i surowo egzekwowane. W Singapurze orzekana jest dodatkowo – również za drobne przestępstwa i wykroczenia, np. wandalizm – kara chłosty.
ŚWIĘTA. Dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia, 7–8 lutego, 21 marca, 1 i 19 maja, 9 sierpnia, 28 października, 8 i 25 grudnia.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Wymiany dolarów singapurskich na waluty wymienialne można dokonać w bankach oraz licznych oficjalnych kantorach.
• Przy wjeździe do Singapuru zarówno na lotnisku, jak i w portach morskich można otrzymać bezpłatne materiały promocyjne i informatory turystyczne.
• Wszystkie lokalne rozmowy telefoniczne wykonywane z automatów telefonicznych zainstalowanych w hali przylotów lotniska są bezpłatne.
• W Singapurze bardzo rygorystycznie przestrzega się utrzymywania czystości w środkach komunikacji miejskiej oraz na terenie całego kraju. Za łamanie tych zaleceń grożą wysokie kary pieniężne, np. za wyrzucenie niedopałków papierosów lub zaśmiecanie w inny sposób ulic i chodników – grzywna w wysokości 500 SGD; za jedzenie i picie w środkach komunikacji miejskiej – grzywna w wysokości 1000 SGD; za palenie papierosów w miejscach zakazanych, np. w pomieszczeniach klimatyzowanych, windach – grzywna w wysokości 500 SGD.
• Urzędy pracują od 9.00 do 17.00. Urzędy państwowe nie pracują w soboty.