Rubin Kazań: finanse
W związku z problemami finansowymi, z jakimi spotkał się klub, jego kierownictwo kategorycznie odmówiło wszelkich oświadczeń na temat obecnego budżetu. Wiadomo, że w 2009 roku budżet Rubinu oceniany był na ok. 55 mln dolarów, a dodatkowe 20-25 mln planowano przeznaczyć na transfery.
1. Krótka historia
Klub powstał w 1958 roku pod nazwą Iskra Kazań, chociaż swoją historią sięga 1936 roku. Pochodzi z jednej z republik rosyjskich – Tatarstanu. Nazwę Rubin przyjął w 1964 roku. W czasach ZSRR nie brał udziału w prestiżowych rozgrywkach, np. Wyższej Ligi. Po raz pierwszy do grupy najlepszych zespołów udało mu się wejść dopiero w 2004 roku, radził tam sobie z różnym szczęściem. Po raz pierwszy tytuł mistrza Rosji zdobył w 2008 roku, utrzymał go również w sezonie 2009. Trenerem klubu od 2001 roku jest Turkmeńczyk Kurban Berdyjew.
W sezonie 2009/2010 klub brał udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Jego przeciwnikami były: Dynamo Kijów, Inter Mediolan oraz FC Barcelona. Rozgrywki Rubin rozpoczął od porażki z Dynamem 3:1, która w dużej mierze zaważyła na ostatecznym wyniku, mimo dość dobrej gry w następnych kolejkach. Rubinowi Kazań udało się m.in. wygrać z FC Barceloną 2:1 na jej własnym stadionie Camp Nou. Obecnie Rubin gra w Lidze Europy.
2. Właściciel
W drugim półroczu 2009 roku klub miał problemy z wypłatą wynagrodzeń dla swoich piłkarzy oraz spłatą innego rodzaju zobowiązań (np. pokryciem kosztów sztucznej murawy na kwotę 2 mln rubli). Kłopoty wiązały się z niewywiązywaniem się ze zobowiązań sponsorów klubu, którzy nie wpłacili 50% zadeklarowanej sumy.
3. Struktura przychodów i budżet
W związku z problemami finansowymi, z jakimi spotkał się klub, jego kierownictwo kategorycznie odmówiło wszelkich oświadczeń na temat obecnego budżetu. Wiadomo, że w 2009 roku budżet Rubinu oceniany był na ok. 55 mln dolarów, a dodatkowe 20-25 mln planowano przeznaczyć na transfery. W tym roku nie powinna być to kwota mniejsza.
Rubin otrzymał od UEFA za występ w Lidze Mistrzów 9,1 mln euro. Od wiosny gra w Lidze Europy, więc ma szanse na dalsze gratyfikacje.
4. Główni sponsorzy
Generalnym sponsorem jest OAO TAIF będąca grupą przemysłowo-inwestycyjną silnie związaną z Republiką Tatarstanu. Działa w branży chemicznej, gazowo-naftowej, telekomunikacji, handlu, budownictwie, mediach oraz finansach. Drugim generalnym sponsorem jest firma OAO Tatenergo działająca w branży energetycznej Tatarstanu. Klub wspierany jest również z budżetu Kazania. Obecnie jedynie Tatenergo nie ma poważnych problemów finansowych. Sponsorem technicznym jest firma Umbro.
5. Stadion
Klub nie ma własnego stadionu. Rozgrywki odbywają się na Stadionie Centralnym im. Lenina, mieszczącym 30 tys. kibiców (wybudowany w 1960 r., a zmodernizowany w 2006 r.) lub stadionie „Rubin” o pojemności 10 tys.
6. Rozpoznawalność marki
Liczbę kibiców ocenia się na ok. 550 tys. Dodatkowo ranking popularności stworzony na podstawie zapytań użytkowników systemu Поиск@Mail.Ru plasuje Rubin na 6 miejscu z liczbą 6,7% wszystkich zapytań dotyczących nazw klubów.
Większość mieszkańców Tatarstanu w większym stopniu interesuje się hokejem. Miejscowa drużyna AK Bars Kazań jest hokejowym mistrzem Rosji i znajduje się na garnuszku tych samych sponsorów.
7. Perspektywy
Rubin Kazań jest uznawany za oczko w głowie byłego prezydenta Tatarstanu Mintimiera Szajmijewa. Mimo zmiany na stanowisku szefa republiki nie przewiduje się jednak zmniejszenia wsparcia dla klubu, gdyż stanowi on „projekt” regionu.
Klub podejrzewa się o związki ze światem przestępczym. Dużą niesławę przyniósł mu były prezes klubu Rusten Sajmanow, któremu rosyjska prokuratura postawiła zarzut udziału w grupie przestępczej oraz zlecenie kilku morderstw.