Chińska inflacja coraz większa, giełdy lecą w dół
Inflacja producentów (PPI) w Chinach wyniosła w lipcu 10 proc. w ujęciu rocznym, czyli najwięcej od 12 lat. Obawy o rosnące trudności gospodarki spowodowały ponad 5-proc. spadek indeksu w Szanghaju. Miesiąc wcześniej indeks cen dóbr produkcyjnych mierzący ceny towarów opuszczających fabryki wynosił 8,8 proc. Główną przyczyną wzrostu były drożejące surowce, paliwo i energia elektryczna, których cena zwiększyła się w lipcu aż o 15,4 proc. – podało chińskie Krajowe Biuro Statystyczne.
Zdaniem Zhang Liquna, analityka państwowej rady rozwoju, wzrost cen ma związek z większym krajowym popytem na surowce oraz ruchami cen zachodzącymi na rynkach międzynarodowych. „W obliczu szybkiego rozwoju i urbanizacji, Chiny muszą stale zwiększać import surowców” dodał Zhang. Obecnie już ponad połowa zapotrzebowania na ropę naftową i rudę żelaza zaspokajana jest poprzez import.
Najnowsze dane o inflacji szybko znalazły odzwierciedlenie na chińskich giełdach. Indeks Shanghai Composite stracił w poniedziałek 5,2 proc. kończąc dzień na poziomie 2470 pkt. To najniższa wartość od 19 miesięcy, a zarazem już 60 proc. mniej niż ostatni szczyt notowany w listopadzie ubiegłego roku.
Inwestorzy obawiają się, że rosnąca inflacja oraz niższe prognozy dotyczący wzrostu gospodarczego mogą odbić się na gorszych wynikach chińskich przedsiębiorstw. Dane o inflacji producentów budzą również obawy o wzrost cen konsumenckich. „Zyski producentów zostały znacznie zmniejszone, dlatego podwyżki zostaną przeniesione na ceny detaliczne. Silna konkurencja na rynku może opóźnić ten proces, jednak prędzej czy później on nastąpi” uważa Xing Zhiqiang, ekonomista China International.
Produkt krajowy brutto Chin zwiększył się w II kwartale o 10,1 proc., a zatem było to najwolniejsze tempo wzrostu od pięciu lat. Pomimo szybko rosnącej inflacji, chiński bank centralny wciąż nie zdecydował się w tym roku na podwyżkę stóp procentowych, obawiając się, że ruch ten mógłby przyciągnąć do kraju kapitał spekulacyjny.
Na podstawie: chinadaily.com.cn, news.bbc.co.uk