Chińskie firmy będą mogły inwestować na Tajwanie
Przedstawiciele Chin i Tajwanu podpisali w niedzielę (26.04) umowę przewidującą zniesienie zakazu inwestycji na wyspie dla firm z kontynentu. To kolejna oznaka postępującego od roku ocieplenia stosunków pomiędzy Pekinem a Tajpej. Umowa został podpisana przez Chiang Pin-kunga, szefa Fundacji Wymiany Ponad Cieśniną Tajwańską (SEF) oraz Chen Yunlina, przewodniczącego Stowarzyszenia ds. Stosunków Pomiędzy Stronami w Cieśninie Tajwańskiej (ARATS) – chińskiej agencji zajmującej się relacjami z wyspą.
Porozumienie przewiduje także zastąpienie dotychczasowych lotów czarterowych między wyspą a kontynentem regularnymi połączeniami lotniczymi, podjęcie wspólnych działań zwalczających przestępczość oraz rozwój współpracy finansowej.
We wspólnym oświadczeniu zadeklarowano, że władze zrobią wszystko, co w ich mocy, aby „urzeczywistnić normalizację relacji gospodarczych w Cieśninie Tajwańskiej”. Politycy podkreślili, że obydwie strony stoją przed „rzadką, historyczną możliwością”, dlatego będą „zachęcać chińskie firmy do inwestycji i promować ich działania na wyspie”.
Szczegóły nowych regulacji dotyczących inwestowania zostaną przedstawione w ciągu dwóch miesięcy. Tajwańskie władze zastrzegły, że likwidacja ograniczeń może nie dotyczyć kluczowych sektorów przemysłu na wyspie np. produkcji półprzewodników.
To już trzecia tak ważna umowa od czasu objęcia władzy na Tajwanie przez polityków Kuomintangu w 2008 roku. Poprzednie dotyczyły m.in. uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych oraz bezpośredniego transportu morskiego pomiędzy Tajwanem a kontynentem.
Dotychczas chińskie firmy nie mogły inwestować na Tajwanie. Jedyny wyjątek dotyczył przedsiębiorców w sektorze nieruchomości, jednak ich działania były objęte ścisłymi regulacjami. Z kolei firmy tajwańskie mogły inwestować na kontynencie bez ograniczeń, co sprawiło, że Tajwan stał się jednym z najważniejszych „zagranicznych” inwestorów w Chinach.
Pod koniec ubiegłego roku tajwańska gospodarka weszła w fazę recesji, dlatego władze na wyspie mają nadzieję, że umowa pomoże wydobyć się jej z obecnych kłopotów. Tajpej szczególnie liczy na współpracę w sektorze motoryzacyjnym, lotniczym oraz energii odnawialnej.
Na podstawie: chinadaily.com.cn, news.bbc.co.uk