Chiny i Rosja zakończyły wieloletni spór graniczny
Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji podpisali w poniedziałek (21.07) umowę ustalającą ostateczny przebieg liczącej ponad 4,3 tys. kilometrów wspólnej granicy. Porozumienie zostało zawarte w trakcie pierwszego dnia wizyty Siergieja Ławrowa w Chinach. „Zakończy ono ponad 40-letni proces ustalania przebiegu granicy w rejonie rzek Amur i Ussuri. Będzie to zamknięcie procesu demarkacji granic i zarazem ważne wydarzenie dla obydwu krajów” powiedział Ławrow przed przybyciem do chińskiej stolicy.
Zgodnie z umową Rosja zwróci Chinom wyspę Yinlong (Tarabarow) oraz połowę wyspy Heixiazi (Bolszoj Ussuryjskij). Powierzchnia przekazanego terytorium wynosi 174 kilometry kwadratowe.
Wstępne porozumienie dotyczące przebiegu granic zostało zawarte w trakcie wizyty w Pekinie ówczesnego rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w październiku 2004 roku. Od tego czasu trwała delimitacja spornego odcinka przeprowadzana przez komisje z obydwu krajów. Na początku lipca rosyjskie władze poinformowały, że proces demarkacji został zakończony.
Rozmowy mające doprowadzić do ustalenia przebiegu granicy pomiędzy chińską prowincją Heilongjiang a rosyjskim Krajem Nadmorskim rozpoczęły się już w 1964 r. Eskalacja konfliktu nastąpiła w 1969 r., kiedy to doszło do szeregu krwawych starć granicznych w rejonie wyspy Damanskij. Chiny mają wciąż nierozwiązane spory graniczne z Japonią i Koreą Południową, Wietnamem oraz Indiami.
Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Yang stwierdził, że obydwie strony wymieniły poglądy dotyczące promocji strategicznego partnerstwa chińsko-rosyjskiego oraz rozszerzenia współpracy bilateralnej dotyczącej kwestii międzynarodowych i regionalnych. Z kolei Ławrow poinformował gospodarzy, że premier Putin weźmie udział w ceremonii rozpoczęcia igrzysk olimpijskich. W tym czasie dojdzie też do jego spotkania z chińskimi przywódcami.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, chinadaily.com.cn