Chiny/ Jest postęp, lecz nie ma przełomu w rozmowach z Koreą Północną
Według Phenianu, kolejna runda rozmów amerykańskich i północnokoreańskich negocjatorów, która zakończyła się we wtorek (08.04) w Singapurze, przyniosła nowe ustalenia w sprawie kompensacji w zamian za pełne ujawnienie szczegółów programu nuklearnego. Amerykanie studzą jednak entuzjazm mówiąc, że nie osiągnięto znaczącego przełomu.
„Osiągnęliśmy konsensus ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ustępstw, jakie ma otrzymać Korea Północna oraz szczegółów deklaracji dotyczącej programu nuklearnego, która jest potrzebna, aby kontynuować realizację zeszłorocznego porozumienia” poinformował rzecznik północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych na łamach agencji prasowej KCNA. Wskazał również na wysoką efektywność dwustronnych rozmów prowadzonych ze Stanami Zjednoczonymi.
Tymczasem według amerykańskiego negocjatora Christophera Hilla, Stany Zjednoczone i Korea Północna poczyniły pewne postępy, lecz nie osiągnęły przełomu w negocjacjach dotyczących ujawnienia przez Phenian szczegółów dotyczących programu nuklearnego. „Z pewnością osiągnęliśmy pewien postęp w rozmowach, jednak za każdym razem, gdy podaję jakieś terminy, zawsze jestem w błędzie” stwierdził Hill w środę (09.04) w Pekinie, dokąd udał się, aby zrelacjonować rozmowy pozostałym członkom dialogu sześciostronnego.
„Nie chciałbym sugerować, że osiągnęliśmy znaczący przełom w rozmowach. Jednak w najbliższym czasie ogłosimy nowe starania, aby kontynuować proces denuklearyzacji Półwyspu” powiedział Hill.
Z kolei chiński negocjator Wu Dawei zasugerował, że przełom w rozmowach może zostać osiągnięty w okolicach jesieni. Jego zdaniem pojawiły się nowe trudności w ramach rozmów sześciostronnych. „Obecnie są one stopniowo usuwane, ale potrzeba jeszcze czasu, aby zniknęły one całkowicie” dodał Wu.
Na mocy zeszłorocznego porozumienia wynegocjowanego w ramach rozmów sześciostronnych, Korea Północna, w zamian za likwidację programu nuklearnego, miała zostać skreślona z listy państw wspierających terroryzm, otrzymywać pomoc międzynarodową oraz uzyskać ustępstwa dyplomatyczne. Od dwóch miesięcy trwa jednak impas w realizacji umowy ze względu na zarzuty Stanów Zjednoczonych o nieujawnienie wszystkich wymaganych informacji dotyczących programu nuklearnego.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, iht.com