Chiny/ Stany Zjednoczone obawiają się chińskiego szpiegostwa
Według przedstawionego w czwartek (15.11) raportu panelu doradczego Kongresu szpiegostwo Chin jest „największym zagrożeniem” dla amerykańskiej technologii.
Eksperci panelu doradczego wskazują, że Chiny pozyskują najnowsze technologie na dwa sposoby. Legalnym źródłem są prowadzone badania i rozwój, a także zawierane umowy biznesowe, które przewidują transfer technologii. Drugim sposobem są nielegalne metody wykorzystujące szpiegostwo przemysłowe. Według raportu Chiny wykształciły „niszczycielskie techniki walki” pozwalające na dokonywanie cyberataków na infrastrukturę innych krajów.
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych zaprzeczył prowadzenia jakiejkolwiek działalności szpiegowskiej przez Pekin mówiąc, że "Chiny nie stosują praktych zagrażających interesom innych państw". Dodał, że „Chiny i Stany Zjednoczone mają wspólny interes w promocji zdrowego i szybkiego rozwoju”.
Raport wskazuje, że szczególnym zagrożeniem są próby kradzieży technologii wojskowej. Wzywa do podjęcia odpowiednich środków bezpieczeństwa, które będą w stanie zapobiec tego rodzaju zdarzeniom. Wobec nasilającej się intensywności chińskich działań szpiegowskich, niezbędna jest ochrona kluczowych sieci komputerowych oraz najistotniejszych danych.
Amerykańscy eksperci podkreślają również potencjalne zagrożenia związane z szybką rozbudową chińskich sił zbrojnych, obejmującą także „zaawansowane systemy broni”. Raport łączy fakt nadspodziewanie dynamicznego rozwoju chińskiej armii z przeprowadzanymi atakami, sugerując, że przyczyniają się do tego skradzione technologie.
We wrześniu Chiny zaprzeczyły oskarżeniom o przeprowadzenie ataku na sieć komputerową Departamentu Obrony w Waszyngtonie.
Na podstawie: iht.com, news.bbc.co.uk