Gospodarki krajów Azji Wschodniej będą rozwijać się wolniej
Azjatycki Bank Rozwoju obniżył we wtorek (22.07) prognozy tegorocznego tempa wzrostu PKB krajów Azji Wschodniej do 7,6 proc., czyli najniższego poziomu od pięciu lat. W grudniu ubiegłego roku bank szacował, że gospodarki te wzrosną o 8,0 proc. Przyczyną wolniejszego rozwoju będą rosnące ceny żywności i ropy oraz coraz gorsza sytuacja w Stanach Zjednoczonych, które są jednym z najważniejszych odbiorców azjatyckiego eksportu.
„Do tych czynników należy również dodać utrzymujący się kryzys na rynkach finansowych oraz powolne odradzanie się koniunktury na rynku IT, będącym jednym z najważniejszych dla wschodzących gospodarek w regionie” przekonują eksperci banku w opublikowanym we wtorek raporcie.
Ich zdaniem inflacja w regionie do końca roku wzrośnie do 6,3 proc., czyli ponad dwukrotnie przekroczy średnią z ostatnich dziesięciu lat. Drożejąca żywność i paliwa są szczególnie dotkliwe dla azjatyckich krajów, których mieszkańcy wydają na te cele ponad połowę swojego dochodu.
„Inflacja jest poważnym zagrożeniem dla podtrzymania mocnego wzrostu gospodarczego w regionie. Rosnące ceny importowanej żywności i paliw mogą spowodować wywołanie spirali inflacyjnej” ostrzega Jong-Wha Lee, współautor raportu.
Zdaniem banku światowe spowolnienie nie ominie też Chin, których PKB w tym roku wzrośnie o 9,9 proc., a w 2009 r. o 9,7 proc. W ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł 11,9 proc. Sytuację Chin utrudnia również postępująca aprecjacja juana, która odbija się głównie na konkurencyjności chińskiego eksportu.
Wzrost gospodarczy dziesięciu krajów wchodzących w skład ASEAN ma być w tym roku niższy o 1 pkt proc. i wynieść 5,5 proc.
Na podstawie: bloomberg.com, news.bbc.co.uk