Indonezja rozważa wystąpienie z OPEC
Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono oświadczył we wtorek (06.05.), że jego kraj rozważa wystąpienie z Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), ponieważ przestał być jej eksporterem netto. „Nasze studnie wysychają” oznajmił w telewizyjnym orędziu Yudhoyono, „rozważamy czy powinniśmy pozostać w OPEC czy wycofać nasze członkostwo, przynajmniej do czasu gdy osiągniemy punkt, w którym będziemy mogli je odnowić”. Dodał również, że Indonezja musi skoncentrować się obecnie na produkcji paliwa, która zaspokoi jej wewnętrzne potrzeby.
Indonezja nie po raz pierwszy zastanawia się nad swoja obecnością w OPEC, ale w ubiegłych latach komisje rządowe zaleciły pozostanie w kartelu, aby podtrzymać dobre relacje z innymi producentami ropy, a zwłaszcza krajami bliskowschodnimi.
Wydobycie ropy w Indonezji w ostatnich latach spadło prawie o połowę i wynosi obecnie mniej niż milion baryłek dziennie. Tymczasem zapotrzebowanie na rynku wewnętrznym stale rośnie. W połowie lat 90. w Indonezji wydobywano 1,6 mln baryłek dziennie, w ubiegłym miesiącu wydobycie wyniosło zaledwie 860 tys. baryłek dziennie. W wyniku równoczesnego wzrostu zapotrzebowania na rynku wewnętrznym kraj odnotował 794 miliony dolarów deficytu w handlu ropą.
Główną przyczyną spadku produkcji jest niedoinwestowanie przemysłu wydobywczego. Korupcja i niestabilny systemem prawny skutecznie zniechęcają kompanie paliwowe do inwestowania w Indonezji.
Władze w Dżakarcie rozważają także podniesienie cen benzyny nawet o 30 proc., aby zrównoważyć budżet państwa rozchwiany rosnącymi cenami ropy na rynkach światowych. Dotychczas dotacje państwowe sprawiały, że benzyna i nafta były dostępne dla milionów ubogich mieszkańców kraju. Większość analityków twierdzi, że dotowane ceny są nie do utrzymania.
Gwałtowna podwyżka cen może doprowadzić do niepokojów społecznych w gorącym czasie przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, kiedy parte polityczne rywalizują o głosy wyborców. Informacja o planowanych podwyżkach już sprawiła, że w Makassar na wyspie Sulawesi doszło do protestów i starć z policją, w których ranne zostały cztery osoby.
Indonezja jest jedynym członkiem OPEC z obszaru Azji i Pacyfiku. Przystąpiła do OPEC w 1962 roku, dwa lata po jej założeniu. Członkami OPEC jest obecnie 13 krajów: Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Indonezja, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dotychczas wystąpiły z niej Gabon, który dzięki tej decyzji mógł przekroczyć narzucone przez OPEC kwoty wydobycia oraz Ekwador, który w 2002 roku przestał płacić składki i został zawieszony w prawach członkowskich. Do aktywnego członkostwa Ekwador przywrócono w 2007 roku.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, nytimes.com