Korea Północna/ USA przedstawia Phenianowi nuklearny termin
Amerykański negocjator Christopher Hill powiedział w czwartek (10.01), że do końca lutego północnokoreańskie władze muszą zakończyć demontaż instalacji nuklearnych w Yongbyon oraz ujawnić całą dokumentację dotyczącą programu nuklearnego.
„Nie możemy tolerować sytuacji, w której udajemy, że takie programy nie istniały, skoro obydwie strony wiedzą, że było inaczej” powiedział przebywający w Korei Południowej Hill. Dodał on, że „cały proces musi przebiegać bardziej przejrzyście”.Proces demontażu rozpoczął się w październiku ubiegłego roku i przebiega pod nadzorem amerykańskich ekspertów. Zgodnie z ustaleniami negocjacji sześciostronnych, miał się on zakończyć przed 31 grudnia 2007 r. Termin ten nie został dotrzymany, co według ekspertów wynikało głównie z przyczyn technicznych.
Koniec ubiegłego roku był także terminem przekazania przez północnokoreańskie władze dokumentacji i szczegółów dotyczących prowadzonego programu nuklearnego. Phenian nie wywiązał się również z tej części umowy, co wywołało protesty Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Korei Południowej. Według analityków, przekazanie pisemnych raportów miało pokazać, czy Korea rzeczywiście chce wywiązać się z obietnicy rezygnacji z rozwoju programu.
Hill wyraził nadzieję, że Phenian wywiąże się ze swoich zobowiązań do 25 lutego. W tym dniu urząd obejmie niedawno wybrany nowy prezydent Korei Połuniowej, Lee Myung Bak. Amerykański wysłannik stwierdził również, że nie widzi żadnych przeszkód, aby przyjęty w ramach negocjacji sześciostronnych trójstopniowy plan denuklearyzacji Półwyspu nie zakończył się jeszcze w tym roku.
Odnosząc się do niewywiązania się Phenianu z poprzedniego terminu, Hill stwierdził, że „na drodze do realizacji planu było kilka wybojów, jednak ostatecznie byliśmy w stanie zrobić na niej wyraźne postępy”. Analitycy wskazują jednak, że nadal pozostaje wiele potencjalnych trudności. Stany Zjednoczone wciąż bezskutecznie domagają się odpowiedzi na pytanie, ile plutonu znajduje się w posiadaniu Phenianu. Nierozwiązana pozostaje również kwestia istnienia tajnego programu wzbogacania uranu, który miał być prowadzony przez Koreę Północną.
Zgodnie z ustaleniami negocjacji sześciostronnych, w zamian za odstąpienie od programu nuklearnego i demontaż instalacji w Yongbyon, Korea Północna miała otrzymać pomoc materialną w postaci dostaw surowców energetycznych, a sankcje dyplomatyczne na nią nałożone, miały ulec złagodzeniu.
Na podstawie: iht.com, news.bbc.co.uk