Korea Południowa/ Lee Myung-bak został zaprzysiężony na stanowisko prezydenta
W inauguracyjnym przemówieniu wygłoszonym w trakcie poniedziałkowej (25.02) ceremonii, Lee zapowiedział ożywienie południowokoreańskiej gospodarki, poprawę relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz przyjęcie bardziej stanowczego stanowiska wobec Korei Północnej. „Przyspieszenie gospodarcze jest naszym najważniejszym zadaniem” zapowiedział były dyrektor Hyundaia oraz burmistrz Seulu. Lee skrytykował politykę swoich poprzedników mówiąc, że „musimy wyciągnąć lekcję z błędów popełnianych w ciągu ostatnich dziesięciu lat i podjąć zupełnie nowe działania”. Podkreślił, że jego celem będzie „przejście od ideologii do pragmatyzmu”.
Nowy prezydent zapowiedział przyjęcie bardziej stanowczego stanowiska wobec Korei Północnej. Lee należy do krytyków „słonecznej polityki”, według których doprowadziła ona do zwiększenia pomocy udzielanej bez żadnych warunków wstępnych. Dlatego zamierza on ściślej powiązać wsparcie z postępami w likwidacji programu nuklearnego. „Gdy Korea Północna porzuci program nuklearny i podąży ścieżką otwartości, możemy oczekiwać otwarcia nowego wymiaru wewnątrzkoreańskiej współpracy” zaznaczył prezydent.
Jednocześnie zadeklarował chęć pomocy Korei Północnej w podniesieniu jej dochodu per capita do 3 tys. dol. w ciągu 10 lat. Lee obeicał również podjęcie starań o wyciągnięcie Phenianu z międzynarodowej izolacji.
Prezydent w inauguracyjnej mowie zapowiedział odejście od polityki swojego poprzednika Roh Moo Hyuna, który starał się nadać Korei rolę elementu równoważącego wpływy wielkich mocarstw w regionie. Lee zamierza powrócić do ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. „Będziemy intensywnie pracować nad rozwojem tradycyjnie przyjaznych stosunków z USA w kierunku zorientowanego na przyszłość partnerstwa”. Jednocześnie prezydent podkreślił, że zadba również o rozwój bliższych relacji z Chinami, Rosją i Japonią.
Stojący na czele partii narodowej Lee to pierwszy od dziesięciu lat konserwatywny polityk, który został wybrany na najwyższe stanowisko w państwie. W grudniu ubiegłego roku wygrał on wybory z ogromną przewagą nad pozostałymi kandydatami. Głównym przesłaniem jego kampanii było skupienie się na kwestiach rozwoju gospodarczego. Jego program w skrócie nazywany jest „747”: przewiduje on przyspieszenie tempa wzrostu PKB z 4,5 proc. do 7 proc., podwojenie rocznego dochodu per capita do 40 tys. dol. oraz uczynienie z Korei siódmej gospodarki świata.
W uroczystości zaprzysiężenia wzięli udział liczni zagraniczni goście, w tym premier Japonii Yasuo Fukuda oraz amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice.
Na podstawie: iht.com, news.bbc.co.uk