Nepal: granica z Chinami zostanie uszczelniona
- IAR
W Nepalu ujawniono wyniki rozmów szefa resortu spraw wewnętrznych tego kraju z władzami chińskimi. Podczas rozmów w Pekinie oba kraje zdecydowały się na uszczelnienie granicy nepalsko-chińskiej, by zapobiec jakiejkolwiek działalności antychińskiej, o której prowadzenie Chiny oskarżają Tybetańczyków.
Oba kraje mają wprowadzić w życie program pomocy chińskiej dla nepalskich służb granicznych. W wyniku realizacji tego programu himalajska granica pomiędzy Nepalem i Chinami ma być trudniejsza do przekraczania. Chiny chcą w ten sposób ograniczyć wędrówki Tybetańczyków do Nepalu.
Rokrocznie od dwóch i pół tysiąca do trzech tysięcy mieszkańców Tybetu przekraczało do ubiegłego roku granicę nepalsko-chińską bez zgody władz chińskich. Część uciekała do Nepalu, a następnie do Indii przed represjami Pekinu, część chciała jedynie dotrzeć na krótki czas do Dharamsali, by wysłuchać nauczania XIV Dalajlamy, duchowego nauczyciela Tybetańczyków.
Pekin oskarża Dalajlamę o działalność separatystyczną i uważa go za wroga Chin. Dlatego władze chińskie od dłuższego czasu wywierały na Nepal presję, by ograniczył on swobodne przekraczanie przez Tybetańczyków granicy w Himalajach i uniemożliwił im kontakty z Dalajlamą oraz innymi przedstawicielami uchodźców tybetańskich.
Proces uszczelniania granicy rozpoczął się już w ubiegłym roku. W jego wyniku liczba Tybetańczyków docierających do Nepalu zmalała do sześciuset. Ostatnie ustalenia nepalsko-chińskie wskazują, iż Pekin chce całkowicie uniemożliwić Tybetańczykom przekraczanie himalajskiej granicy.