Otwarto największy port w Azji Południowej
W czwartek (18.11) prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa, któremu asystował specjalny wysłannik prezydenta Chin - Sang Guowei – uroczyście otworzył port w Hambantota. Jest to największy port w regionie, mający obsługiwać najważniejszy morski szlak handlowych, prowadzący z Azji Wschodniej do Europy.
„Dziś zaistnieliśmy nie tylko na mapie Sri Lanki, ale całego świata”, powiedział Mahinda Rajapaksa podczas uroczystości w Hambantota, będącym zarazem rodzinnym miastem prezydenta. Stwierdził, że nowy port to wkład jego kraju w wielki postęp Azji Wschodniej, jaki dokonuje się pod przewodnictwem Chin i Indii. W imieniu chińskiego prezydenta Hu Jintao gratulował mu również Sang Guowei, podkreślając osobiste zaangażowanie obu prezydentów w zakończenie inwestycji. „Port w Hambantota to nowy symbol przyjaźni pomiędzy Chinami i Sri Lanką” powiedział.
Hambantota ma strategicznie kluczowe położenie w centrum szlaku handlowego pomiędzy cieśniną Malakka i kanałem Sueskim. Zajmuje powierzchnię 16 kilometrów kwadratowych i będzie w stanie przyjąć jednocześnie 33 statki, co czyni go największym portem w Azji Południowej. Jego budowę rozpoczęto w styczniu 2008 r., a wszystkie prace mają zostać zakończone w 2014 r. Oczekuje się, że w 2020 r. port będzie przynosił aż 20% dochodu Sri Lanki, a także przyczyni się do powstania 70 tysięcy nowych miejsc pracy. Jak podkreślił Mahinda Rajapaksa, jest to jeden z elementów rządowego programu „Mahinda Chinthana”, mającego zamienić wyspę w wielkie światowe centrum morskie, lotnicze, energetyczne, handlowe i naukowe.
Warta 360 milionów USD inwestycja została sfinansowana w głównej mierze przez firmy chińskie, co budzi szczególne obawy Indii. New Delhi z niechęcią patrzy na tzw. „sznur pereł”, czyli budowane przez Chiny porty na Oceanie Indyjskim, uważając ten akwen za wyłączną strefę wpływów Indii. Uroczystości z niechęcią przyglądały się również środowiska opozycyjne Sri Lanki, oskarżające Mahindę Rajapaksę o autorytaryzm, budowanie kultu swojej jednostki i niszczenie demokracji. Prezydent nadał portowi w Hambantota swoje imię (Mahinda Rajapaksa Port), a jego otwarcie miało miejsce podczas tygodniowych obchodów jego 65 urodzin.
Na podstawie: asiatribune.com, xinhuanet.com