Pekin ujawnił program pomocy dla chińskiej gospodarki
Chiński rząd ogłosił w niedzielę (09.11) wart prawie 600 mld dol. pakiet działań mających wesprzeć rozwijającą się najwolniej od pięciu lat gospodarkę. Ogłoszony na rządowych stronach internetowych projekt przewiduje zastosowanie „aktywnej polityki fiskalnej oraz umiarkowanie łagodnej polityki monetarnej”. W ramach tych działań Pekin do końca 2010 roku planuje przeznaczyć 586 mld dol. na inwestycje w infrastrukturę oraz rozbudowę systemu ubezpieczeń społecznych.
Rząd zamierza również wesprzeć popyt wewnętrzny poprzez większe wydatki na służbę zdrowia i edukację. Pieniądze zasilą projekty związane z ochroną środowiska oraz wysokimi technologiami. Rząd zamierza także przyspieszyć odbudowę terenów dotkniętych przez potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło prowincję Syczuan w maju tego roku.
Zniesione zostaną ograniczenia kredytowe dla banków komercyjnych, co ma spowodować skierowanie większego strumienia pożyczek do kluczowych projektów związanych z rozwojem obszarów wiejskich. Reforma VAT spowoduje obniżenie podatków dla przemysłu, w wyniku czego firmy mają zaoszczędzić ponad 17,5 mld dol.
Zdaniem rządowych ekspertów podjęte działania mają „uchronić Chiny przez skutkami globalnego kryzysu i utrzymać stały, wysoki poziom wzrostu gospodarczego”. Ich zdaniem pomimo istniejących wyzwań, Chiny wciąż mają wielki potencjał rozwoju popytu wewnętrznego i stabilnego systemu finansowego.
Chińska gospodarka coraz wyraźniej odczuwa trudności związane z światowym kryzysem. Tempo wzrostu spadło w III kwartale do 9 proc., czyli najniższego poziomu od pięciu lat. Z powodu malejącego popytu na chińskie towary w krajach zachodnich, pogarsza się sytuacja eksporterów. Według części ekspertów, tempo wzrostu eksportu, jednego z głównych silników napędzających chińską gospodarkę, może w najbliższych miesiącach spaść do zera. Aby przeciwdziałać kryzysowi chiński rząd zdecydował się m.in. na trzykrotną obniżkę stóp procentowych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Pekin coraz mocniej obawia się, że spowolnienie gospodarcze, a zwłaszcza kłopoty eksporterów mogą doprowadzić do szybkiego wzrostu bezrobocia. Może to doprowadzić do masowych protestów społecznych, które w obliczu istniejącego systemu politycznego są w stanie zagrozić wewnętrznej stabilizacji państwa.
Na podstawie: chnadaily.com.cn, iht.com