Przywódca Korei Północnej zgłoszony do wyborów parlamentarnych
- Andrzej Bober
Kim Jong Il został nominowany w niedzielę (01.02) do walki o miejsce w parlamencie, do którego wybory będą miały miejsce w przyszłym miesiącu. W ten sposób, w zgodzie z procedurą prawną w dalszym ciągu utrzyma swoją pozycję przywódcy kraju. Wybory parlamentarne zostały zaplanowane na 8 marca. Lista kandydatów została ustalona według zasad Partii Pracy Korei, tj. po jednym kandydacie z każdego okręgu wyborczego. Obecnych 687 kandydatów w ostatnich wyborach w 2003 roku, uzyskało 100 proc. poparcia.
Nowe Zgromadzenie z reguły zatwierdza nominację Kim Jong Ila na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, które to z kolei prowadzi do przetasowań w rządzie i armii. Korea Północna pominie w ten sposób wynik wyborów przeprowadzonych w czasie, gdy debatowano nad stanem zdrowia przywódcy północnokoreańskiego. Nadchodzące wybory będą nadzorowane przez „zagranicznych” obserwatorów, jako znak, że przywódca KRLD powrócił do zdrowia oraz że jest w stanie kontrolować i kierować państwem.
W swoim raporcie Północnokoreańska Centralna Rozgłośnia Radiowa (North’s Korean Central Broadcasting Station) poinformowała, że Kim Jong Il uzyskał nominację do startu w wyborach parlamentarnych w 333. obwodzie na zebraniu przywódców wojskowych. Ten rejon uznaje się za wojskowy okręg wyborczy.
Minister obrony narodowej Korei Północnej, wicemarszałek Kim Il-chol w czasie tego spotkania stwierdził, że „XII wybory parlamentarne są wydarzeniem historycznym, które stwarza Korei Północnej okazję zwrotu w walce o pokazanie światu, że naród koreański jest potężnym i pomyślnie się rozwija”. Dodał również, że „Korea Północna pokaże potęgę rewolucyjnej jedności oraz przewagę systemu socjalistycznego w sytuacji, gdy naród koreański zjednoczony jest wokół naczelnego wodza”.
Choć Kim Jong Il nie posiada żadnego oficjalnego tytułu rządowego (premiera, ministra itp.), od lat de facto rządzi Koreą Północną jako przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, będącej niezależnym organem, który w całości kontroluje ponadmilionową armię północnokoreańską.
Seulski think tank, Instytut ds. Strategii Bezpieczeństwa Narodowego (Institute for National Security Strategy) w swoim raporcie z grudnia 2008 roku podkreślił, że spodziewa się, że Korea Północna wystawi w wyborach parlamentarnych także młodych technokratów. Argumentuje, że Phenian w bieżącym roku chce rozwiązać problem żywieniowy poprzez własne wysiłki oraz chce skupić się na odbudowie infrastruktury kraju, a do tego będą potrzebni właśnie technokraci.
Na podstawie: english.yonhapnews.co.kr