Tajwan/ ONZ ponownie odrzucił wniosek Tajpej
Komitet Generalny Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych po raz kolejny odrzucił w środę (19.09) wniosek o rozpatrzenie przyjęcia Tajwanu w grono państw członkowskich ONZ. Wniosek dotyczący włączenia kwestii członkostwa do harmonogramu rozpoczętej we wtorek 62. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ został zgłoszony przez grupę państw utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Tajpej. Podobnie jak czternaście wcześniejszych, corocznie składanych próśb, został on odrzucony, do czego ponownie przyczyniła się silna opozycja ze strony Chin.
Według Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona, tajwańskie starania w sensie prawnym są niemożliwe do realizacji. Podkreślił on, iż „w świetle rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2758, jest prawnie niemożliwe, aby przyjąć wniosek Tajpej”. Powtórzył on, iż ONZ uznaje Chińską Republikę Ludową, jako jedynego prawnego reprezentanta Chin. „To jest oficjalne stanowisko Narodów Zjednoczonych, które nie uległo zmianie od 1971 roku.”
Pomimo oczekiwanej porażki, przedstawiciele Tajwanu zapowiedzieli w czwartek, iż nie ustaną w próbach przekonania społeczności międzynarodowej do przyznania wyspie miejsca w organizacji. „Będziemy nadal podążać tą drogą i podtrzymamy nasze starania” powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Tajwanu, David Wang.
Tegorocznemu wnioskowi towarzyszyła szeroko zakrojona kampania, nakierowana na zdobycie poparcia ludności wyspy. W ostatnią niedzielę ok. 250 tys. osób przeszło ulicami tajwańskich miast, wspierając wniosek do Narodów Zjednoczonych. Pomimo niepowodzenia, prezydent Tajwanu, Chen Shui-bian podtrzymał zapowiedź przeprowadzenia w marcu przyszłego roku referendum dotyczącego poparcia starań rządu. Ma ono być połączone z wyborami prezydenckimi. Zorganizowanie referendum byłoby złamaniem obietnicy danej Stanom Zjednoczonym – Chen obejmując urząd w 2000 roku przyrzekł nie podejmować kroków zmierzających do formalnego ogłoszenia niepodległości wyspy.
Decyzja Komitetu została przyjęta z uznaniem przez władze chińskie, które sprzeciwiają się wszelkim dążeniom Tajwanu do uzyskania uznanej międzynarodowo suwerenności. Jiang Yu, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin, stwierdził, że „decyzja ta po raz kolejny potwierdza, iż nic nie może zmienić faktu, że Tajwan jest nierozłączną częścią Chin”. Dodał, że „wszelkie próby obalenia zasady «jednych Chin» zmierzające do podziału Chin są skazane na niepowodzenie”. Wang Guangya, przedstawiciel chińskiego parlamentu w Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że „kwestia tajwańska jest wewnętrzną sprawą Chin i powinna być rozwiązana przez Chińczyków mieszkających po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej”.
Na podstawie: news.bbc.co.ok, chinadaily.com.cn, iht.com