Zakończono misję indyjskiej sondy księżycowej
- IAR
Indyjska Agencja Badań Kosmicznych oficjalnie potwierdziła, że na skutek awarii misja indyjskiego satelity Księżyca została zakończona. Chandrayan-1 prowadził badania Srebrnego Globu przez dziewięć miesięcy, choć misja zaplanowana była na dwa lata.
Bezpośrednim powodem zakończenia misji była utrata łączności z sondą księżycową. Sonda, która została wystrzelona w stronę Księżyca 22 października ubiegłego roku, dostarczyła indyjskim naukowcom ponad siedemdziesiąt tysięcy zdjęć powierzchni Księżyca.
Według przedstawicieli Agencji, Chandrayan-1 wykonał ponad 90% zaplanowanych zadań. Misja kosztowała prawie 80 milionów dolarów. Indie zwróciły się do Rosji i Stanów Zjednoczonych z prośbą o wykorzystanie posiadanych przez te kraje urządzeń do śledzenia obecnej orbity indyjskiej sondy, która krąży najprawdopodobniej w odległości 200 kilometrów od Srebrnego Globu.
Indyjska Agencja Badań Kosmicznych pracuje wraz z partnerami rosyjskimi nad wystrzeleniem w roku 2012 w kierunku Księżyca kolejnej sondy wyposażonej w samobieżny pojazd, który ma wylądować na Srebrnym Globie.